(nr 32)
Drodzy Czytelnicy
Jeśli otrzymaliście działkę po dziadkach lub rodzicach urządzoną w sposób tradycyjny i chcecie tam po swojemu wyczarować własne królestwo zieleni, zajrzyjcie na strony 8-11, gdzie na pewno znajdziecie jakąś radę.
Tradycyjna, schematyczna działka, podzielona prostą ścieżką na dwie równe części, z wydzielonym sadem i warzywnikiem, wcale nie musi trwać nadal w takim kształcie. Krok po kroku możecie zrobić z niej kolorowy, kipiący życiem ogródek dający wam i waszej rodzinie ukojenie. Stara, ,,używana’’ już działka lepiej nadaje się do zagospodarowania niż gołe pole, bo można wykorzystać, choćby na razie, istniejące drzewa, które dają cień tak potrzebny nie tylko ludziom, ale także wielu roślinom. Ważne są także udeptane już ścieżki i inne miejsca, po których można wygodnie przemieszczać się wraz z narzędziami i niezbędnymi materiałami budowlanymi.
Dlatego na działce z odzysku nie radzę rozpoczynać od zrównania wszystkiego z ziemią. Stare drzewa i krzewy można usuwać stopniowo, naprawdę bardzo się przydadzą, zanim nowe nie nabiorą właściwych rozmiarów. Błędem jest także przeorywanie lub kopanie całej działki od razu, gdyż potem bardzo trudno będzie po niej chodzić, jeździć taczką, przenosić kamienie, albo cięższe krzewy. Najlepiej podzielcie waszą przyszłą, wymarzoną oazę zieleni na kilka mniejszych zakątków i urządzajcie te kąciki po kolei. Po kilku latach przekonacie się, że powstał przytulny ogród z miłymi zakamarkami.
Lucyna Grabowska
Spis treści
4 Fiołki do cienia i na słońce
7 Różne wymagania iglaków. Mokra gleba. Wilgotne powietrze
8 Kiedyś marchewka, dzisiaj oczko i skalniak. Przerabiamy działkę
12 Wiśnie japońskie
13 Przycinanie krzewów kwitnących. Co ciąć wiosną? Czego nie ciąć
16 Portrety roślin. Klon odesski. Magnolia gwiaździsta. Dzwonek skupiony
18 Śnieżyce wiosenne, letnie, jesienne
20 Rady i sposoby na wiosnê. Osłoń dół powojnika. Oddech dla korzeni. Sadzimy krzewy. Mniszka posyp solą. Łatanie uszkodzonego trawnika
23 Ślady psa na iglakach
24 Kłopoty z roślinami: Mączniak azalii. Magnolia z nasienia. Szkodniki mieczyków
26 Na grządce ziołowej. Zioła wieloletnie
28 Szpinak siej wiosną lub jesienią
30 Kącik hobbystyczny: Ciemirnik cuchnący

Portrety roślin
zobacz więcej »
Sasanka zwyczajna
Pulsatilla vulgaris
Kilkuletnia kępa sasanki może mieć kilkadziesiąt kwiatów rozwijających się stopniowo, dzięki czemu ta wczesnowiosenna bylina zdobi skalniak albo rabatkę przez wiele tygodni.

Bergenia
Bergenia cordifolia
Bergenię zaliczam do żelaznego repertuaru bylin ogrodowych, bo naprawdę ma zdrowie nie do zdarcia i krzepę, jakiej mogą jej pozazdrościć inne kwiaty. Jest rośliną uniwersalną.

Jałowiec pospolity 'Repanda Variegata'
Juniperus communis ‘Repanda Variegata’
Gałązki tego karłowatego jałowca układają się poziomo tuż nad ziemią. Igły są miękkie, ciemnozielone z wierzchu, niebieskawe od dołu i bardzo gęste. Dorosła roślina (po 10 latach) osiąga około 1.5 m średnicy i zaledwie 30 cm wysokości. Dzięki temu nadaje się doskonale do okrywania gleby zarówno na terenach płaskich, jak i na skarpach.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski