Cięcie róż latem
Róże wymagają przycinania nie tylko wiosną, ale także latem. Cięcie wiosenne ma na celu pobudzenie róż do wypuszczenia nowych pędów oraz odmłodzenie ich, natomiast cięcie letnie ma na celu wydłużenie okresu kwitnienia.
Letnie cięcie jest bardziej pracochłonne, bo prawie każdego dnia musisz usuwać przekwitające kwiaty lub całe kiście kwiatów. Nie możesz ciąć jednakowo wszystkich róż, bo cięcie zależy od gatunku.
Przekwitłe kwiaty róż wielkokwiatowych ścinamy pojedynczo wraz z częścią gałązki, pół centymetra nad pierwszym lub drugim liściem. Przekwitające kwiaty róż rabatowych (bukietowych) ścinamy całymi pęczkami. Ucinamy gałązkę pół centymetra nad pierwszym lub drugim liściem położonym pod pękiem kwiatów. Nie zostawiamy dłuższego kikuta, bo można w ten sposób zahamować wypuszczenie nowej gałązki.
Zwiędnięte kwiaty róż parkowych powtarzających kwitnienie usuwamy natychmiast. Dłuższe pozostawienie ich na gałązkach niepotrzebnie osłabia krzew i blokuje zawiązywanie nowych kwiatów.
W ten sposób przez całe lato odcinaj przekwitłe kwiaty róż wielkokwiatowych, rabatowych, parkowych i pnących powtarzających kwitnienie. Brzydnące kwiaty usuwamy na bieżąco także u róż piennych. Robimy to w przypadku róż wielkokwiatowych, rabatowych i miniaturowych zaszczepionych na pniu. Natomiast kwiatów róż fontannowych szczepionych na pniu nie ścinamy. Po kwitnieniu usuwamy w całości kilka najstarszych gałęzi, aby odmłodzić i prześwietlić krzew.
Przekwitających róż parkowych i pnących kwitnących raz w sezonie nie przycinamy latem wcale, powalając, aby zawiązały się na nich czerwone, błyszczące owoce, które będą ozdobą krzewów jesienią i zimą.
Lucyna Grabowska, ogrodniczka

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Lipiec 2008 (nr 69)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Pluskwica groniasta
Cimicifuga racemosa
W moim ogrodzie pluskwica (nazywana także świecznicą z powodu kwiatostanów podobnych do świeczek) rośnie na środku dużej, półcienistej rabaty otoczona tawułkami, liliowcami, floksami wiechowatymi, pełnikami, astrami nowoangielskimi i wysokimi funkiami.

Czarnuszka damasceńska
Nigella damescena
Moim zdaniem to jedna z najładniejszych roślin jednorocznych. Wysiana w różnokolorowej masie wygląda po prostu pięknie. Dorasta do 40 cm wysokości. Kwiaty, pojedyncze lub pełne, o oryginalnym kształcie, osadzone są na czubkach łodyg; występują w różnych kolorach, od niebieskiego (najczęściej), przez niebieskofioletowy, różowy do białego.

Lilak Meyera
Syringa meyeri
Nieduży zgrabny krzew, obsypany w końcu maja i w czerwcu purpurowo-fioletowymi kwiatami. Czasem może zawitać drugi raz w końcu lata.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda