Powietrze dla oczka wodnego
Największym problemem dla ogrodowej sadzawki zimą jest brak powietrza pod lodem, co powoduje wytwarzanie się trujących gazów zabójczych dla wszystkiego, co żyje w oczku. Najgorsze warunki dla rybek i roślin panują w niewielkich i w niezbyt głębokich sadzawkach podczas bardzo mroźnych zim. Warstwa lodu jest coraz grubsza, a wody coraz mniej.
Najprostszym napowietrzaczem wody zimą są badyle takich roślin jak pałka wodna, tatarak, sit i oczeret, które wystają ponad taflę lodu. Przy zaschniętych łodygach zawsze jest jakaś dziurka, poprzez którą powietrze może przedostać się pod lód. Dlatego nie trzeba jesienią wycinać większych badyli. A jeśli już to zrobiliście, wstawcie do oczka wodnego wiązkę łodyg jakiejś większej trawy, na przykład miskanta chińskiego, który będzie najprostszym, ale także skutecznym napowietrzaczem.
Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Styczeń 2008 (nr 63)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Wiciokrzew pomorski 'Serotina'
Lonicera periclymenum 'Serotina'
Wiciokrzew pomorski jest jednym z najładniej i najdłużej kwitnących pnączy. Nie jest zbyt skomplikowany w uprawie. Można go posadzić przy kratce przymocowanej do muru, przy pergoli, obok uschniętego drzewa, przy łukowatej bramce prowadzącej na działkę lub pod drewnianym płotem albo przy siatce.

Klon palmowy
Acer palmatum

Bożykwiat Meada
Dodecatheon meadia
Kwiaty bożykwiata mogą się kojarzyć z fiołkami alpejskimi, ale są bardziej wydłużone i bardzo delikatne. Zawsze przyciągają wzrok, bo są oryginalne, zebrane po kilkanaście sztuk w baldachach na szczycie dość wysokiej łodyżki, znacznie wyższej niż kępa liści wyrastających bezpośrednio z gruntu.
Czytelnicy o nas
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda