Wyniki wyszukiwania " azalia pontyjska":
-
Krzewy ozdobne na każdą porę roku
Pomysł na ogródDla osób, które chcą mieć w ogrodzie przez cały sezon coś kolorowego, ale nie mają czasu pielęgnować rabatek z kwiatami, przygotowałam kalendarz kwitnienia krzewów. Krzewy nie wymagają tyle pracy, co byliny lub kwiatki jednoroczne, nie są tak wrażliwe na suszę, lepiej radzą sobie nawet wtedy, gdy zapomnimy wyrwać rosnące obok nich chwasty. Mam nadzieję, że kalendarz kwitnienia będzie pomocny także tym Czytelnikom, którzy chcieliby w swoich ogrodach wprowadzić zmiany i tak dobrać krzewy, aby mieć kwiaty przez wiele miesięcy.
-
(nr 18)
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do krytycznego spojrzenia na ogród na początku zimy, najlepiej wtedy, gdy jeszcze nie ma śniegu i przed okryciem roślin. Jeśli uznacie, że jest w nim szaro, smutno i miejscami goło, pomyślcie o zmianach. Dobrze urządzony ogród jest ładny nie tylko w maju, kiedy wszystko kwitnie na potęgę, ale daje właścicielowi także choć trochę radości w tak zwanych brzydkich miesiącach.
Nie musicie wprowadzać rewolucyjnych zmian, czasem wystarczy po prostu dosadzić w ogródku skalnym dwa lub trzy iglaczki, które będą ciemnozielone, rude, lub fioletowe zimą, a wiosną dosłownie w oczach zmienią kolory na żywozielony, złoty i srebrzystoniebieski. Zimą bardzo dobrze widać, gdzie przydałaby się zawsze zielona kępka, która ożywi puste miejsca po bylinkach schowanych pod ziemią. Takie ładne odporne na mróz kępki możecie uzyskać bardzo szybko z głodków, zimozielonych gęsiówek, a przede wszystkim z rojników, które są wspaniałą ozdobą skalniaka przez okrągły rok. Bardzo przydatne są macierzanki, zwłaszcza te najniższe, ścielące się tuż przy ziemi, odporne na deptanie.
Mimo, że ogrodem zajmuję się od wielu lat, każdego roku w grudniu niezmiennie wzruszam się widokiem skromnych kwiatuszków fiołka rogatego, którego świeże kępki rozkwitają w czasie, gdy inne rośliny musimy chronić przed nadmiarem wilgoci, mrozem, zimnymi wiatrami. Starajcie się mieć w ogródku choć parę takich kwiatuszków na pociechę. Ich widok pomoże Wam przetrwać do wiosny.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Stopowiec himalajski
Podophyllum hexandrum lub Podophyllum emodi
Bardzo lubię obserwować stopowca w każdym momencie jego życia. Pąki liściowe tuż przy ziemi pojawiają się w kwietniu, stulone i skierowane w dół liscie rosną bardzo szybko. Liście najpierw są brązowo-zielone, błyszczące, potem zielenieją, rozprostowują się i przybierają duże rozmiary.

Płomyk wiechowaty
Phlox paniculata
Osoby wychowane na wsi znają tę bylinę bardzo dobrze, gdyż rośnie prawie w każdym ogródku. Płomyk jest doskonale widoczny, gdyż jego kwiaty zebrane w wiechy są osadzone na wysokich łodygach i mają jaskrawe kolory.

Ketmia syryjska
Hibiscus syriacus
Druga połowa lata to czas, kiedy do naszych ogrodów małymi krokami zaczyna zaglądać jesienna aura, a choć słońce w południe mocno grzeje, to ranki i wieczory są co raz chłodniejsze. Wprawdzie na rabatach wciąż trwa niezakłócony spektakl kwiatów jednorocznych i letnich bylin, jednak w przypadku krzewów nie jest to już tak oczywiste. O tej porze roku, trudno znaleźć w ogrodzie krzew, który byłby obsypany kwiatami. Nie jest to jednak niemożliwe, są krzewy, które zakwitają bardzo późno. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest ketmia syryjska, popularnie nazywana hibiskusem ogrodowym.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska