Wyniki wyszukiwania " barwinek":
-
Rośliny do cienia
Pomysł na ogródW cieniu pod drzewami bardzo często rośnie coś, co miało być trawą. Starasz się z tego czegoś zrobić trawnik, nawozisz, dosiewasz i ciągle jesteś niezadowolony. Trawa rośnie słabo, jest wątła i nie pokrywa całej ziemi. Widać spore place gołej gleby. Ja też miałam takie miejsce pod starą gruszą, ale w zeszłym roku powiedziałam: stop, nie będę w kółko siać trawy, której za chwilę nie będzie. Usunęłam resztki darni, nawiozłam żyznej ziemi, wszystko przekopałam widłami kanadyjskimi i posadziłam dość gęsto byliny, które lubią rosnąć w cieniu i półcieniu.
-
Co i jak rozmnażać w ogrodzie przez cały rok
ABC RozmnażaniaJeżeli chcecie bardziej na serio zająć się ogrodnictwem, przed wami prędzej lub później stanie ambitne zadanie własnoręcznego rozmnażania roślin. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jaka satysfakcja! Nasz kalendarz rozmnażania podpowie, kiedy jest najlepsza pora na pozyskiwanie sadzonek czy wysiew kwiatów, a kiedy należy szczepić drzewa owocowe.
-
Rabatowe byliny - które okryć na zimę i jak to zrobić?
Rady i sposobyWiększość bylin rosnących w naszych ogrodach bez problemu przesypia zimę pod ziemią i nie wymaga żadnego okrycia. Jest jednak wcale niemała grupa roślin, które trzeba koniecznie przykryć, gdyż szkodzi im nie tylko mróz, ale także huśtawka temperatur, jako że częsta w naszym klimacie. Okrycie niezbędne jest zwłaszcza tam, gdzie ziemia przez większość zimowych miesięcy pozostaje goła, bez śniegu,k tóry byłby najlepszą kołderka.
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
1 tydzień września - Rośliny ozdobne
Posadź rośliny zimozielone
zobacz więcej » -
Listopad 2008 (nr 73)
Drodzy Czytelnicy
Jesienią powinniście posprzątać swój ogród. Robiąc porządki, myślcie nie tylko o tym, żeby wygrabić i spalić wszystko do ostatniego listka, ale także o tym, żeby uchronić zdrowe resztki łodyg, liści, chwastów i wykorzystać je z pożytkiem. Segregacja resztek roślinnych jesienią jest trudniejsza i bardziej czasochłonna, niż latem, bo wszystko jest już suche, albo przywiędłe, ale warto zadać sobie trochę trudu.
Jeśli w waszym ogrodzie są zacienione zakątki pod drzewami liściastymi, zostawcie tam opadłe liście. W ciągu zimy pokruszą się i w przyszłym sezonie same przerobią się na wspaniałą próchnicę. Jeśli będziecie zostawiać liście co roku, po kilku latach uzyskacie warstwę żyznej, pulchnej ziemi odpowiedniej do sadzenia bylin nadających się do półcienia, takich jak pragnia syberyjska, kopytnik europejski, runianka japońska, barwinek. Te gatunki są zimozielone, a więc będą ozdobą przez okrągły rok.
Dywan z zimozielonych bylin okrywowych naprawdę nie wymaga prawie żadnej pracy. Jesienią nie trzeba go grabić, zimą nie trzeba okrywać, latem nie trzeba odchwaszczać, bo idealnie zarasta powierzchnię gruntu.
W tym numerze piszemy także, co poza porządkami można zrobić w listopadzie. Możecie posadzić róże i konwalie, zrobić sadzonki budlei, a przede wszystkim cieszyć się każdym dniem, czego Wam serdecznie życzę.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Hortensja drzewkowata 'Anabelle'
Hydrangea arborescens 'Anabelle'
To jedna z najładniejszych odmian o przepięknych, olbrzymich kwiatostanach, które mogą mieć średnicę 20, a nawet 30 cm. Kwiaty zawiązują się na szczycie jednorocznych pędów wytworzonych w danym roku. Rozwijają się od połowy czerwca do końca września, a pełnia kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.

Lewizja liścieniowa
Lewisia cotyledon
Do ogrodowych rarytasów należy niewątpliwie lewizja. Jej kolorowe – różowe, czerwone, pomarańczowe, białe kwiatki pojawiają się obficie od maja do lipca na skalnym zboczu są cudownym zjawiskiem. We wrześniu potrafi zakwitnąć od nowa.

Monarda, pysznogłówka, bergamotka... to nazwy określające jedną z ciekawszych roślin, zamieszkującą redakcyjny ogród miesięcznika Twój Ogrodnik. Łatwa w uprawie, oryginalna, atrakcyjna, a do tego użyteczna.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska