Wyniki wyszukiwania " cebula":
-
Kalendarz ochrony roślin
Rady i sposobyPrzez cały rok trzeba uważnie przyglądać się swoim roślinom, wtedy nie przegapimy pierwszych niepokojących objawów chorób bądź żerujących szkodników. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać, a nie leczyć, ale nie zawsze to się udaje. Dzięki naszemu kalendarzowi ochrony roślin będziecie wiedzieli, co zagraża roślinom o danej porze roku, które wymagają waszej szczególnej opieki i jakie zabiegi powinny zostać w danym terminie wykonane.
-
Kalendarz prac w warzywniku
Mając własny, choćby niewielki, kawałek ziemi, albo nawet balkonowe skrzynki, możecie pokusić się o wyhodowanie ziół czy mini-pomidorków, które przydadzą się w kuchni i warto mieć je zawsze świeże pod ręką. A gdy już złapiecie bakcyla, nawet uprawa dyni nie będzie wam straszna. Ten kalendarz pomoże zaplanować pracę w warzywniku przez cały rok i przygotuje na nowe ogrodnicze wyzwania.
-
4 tydzień lutego - Rośliny ozdobne
Posadź begonie do doniczek
zobacz więcej » -
3 tydzień marca - Szklarnia i tunel
Wysiej w szklarni warzywa ciepłolubne
zobacz więcej » -
4 tydzień czerwca - Rośliny ozdobne
Wykopuj tulipany
zobacz więcej » -
(nr 9)
Drodzy Czytelnicy
W mojej szufladzie znowu uzbierało się mnóstwo listów. Serdecznie dziękuję za miłe słowa pod adresem ,,Twojego Ogrodnika’’. Cieszymy się, że nasze kolejne tomiki są dla Was pożyteczne i pomocne w pielęgnowaniu ogrodów.
W kolejnych wydaniach mogę odpowiedzieć tylko na kilka listów. W miarę możliwości staram się odpisywać indywidualnie, ale mogę to robić tylko późną jesienią i zimą, bo wiosną, tak jak i Wy, mam mnóstwo pracy w swoim ogrodzie i w szkółce. Nie dziwcie się zatem, że w niektórych przypadkach otrzymujecie odpowiedź po kilku miesiącach. Na niektóre Wasze pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć natychmiast, nieraz muszę sama podjąć starania o wyjaśnienie zagadek, którymi mnie zasypujecie. To trwa. Wszystkich, którzy dłużej czekają na odpowiedź, zapewniam, że nie wrzuciłam Waszych listów do kosza. Nieraz w Waszym imieniu piszę listy do innych szkółek w kraju i za granicą, aby dowiedzieć się, gdzie możecie kupić poszukiwane rośliny. Więc ja także czekam po to, by móc odpowiedzieć Wam.
Są listy, na które odpowiadam pośrednio w tekstach zamieszczanych w ,,Twoim Ogrodniku’’. Na przykład w tym tomiku piszę o amatorskim rozmnażaniu iglaków i o szkodnikach nękających cebulę i marchew, bo właśnie o to pytało kilka osób.Wten sposób również Państwo macie wpływ na zawartość naszych broszurek. Serdecznie dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Lucyna Grabowska -
(nr 26)
Drodzy Czytelnicy
W tym tomiku staram się pocieszyć wszystkich ogrodników, którzy bezskutecznie usiłują dochować się wielkich kolorowych kul kwiatowych na hortensjach ogrodowych. Są takie miejsca, w których te hortensje będą uparcie stać w miejscu i nie zakwitną przez kilka lat. Jeśli należycie do grona pechowców, odpuśćcie i spróbujcie znaleźć pociechę w uprawie innych hortensji, mniej wymagających, nie kapryśnych, a także pięknych. Jakie to odmiany i jak je pielęgnować, przeczytacie na stronie 4.
Warto też dowiedzieć się, od czego zależą rozmiary, ilość kwiatów i długość gałązek na drzewkach różanych. Wiedza o różach piennych przyda się podczas zakupów w centrach ogrodniczych. Na co powinniście zwrócić uwagę, przeczytacie na stronach 10-12.
Aby trud przy uprawie cebuli nie poszedł na marne, trzeba ją odpowiednio zebrać i przechować. Jeśli chcecie wiedzieć, jak to robić, zajrzyjcie na strony 24-25.
Powracam do tematu podstawowego w każdym ogrodzie, a mianowicie do właściwego przygotowania kompostu, który jest najlepszym i najtańszym nawozem organicznym. Gleba bardzo potrzebuje kompostu nie od święta, ale niemalże codziennie, róbcie więc wszystko, by nigdy go nie zabrakło. Dobry kompost to taki, który powstał z odpowiednich składników, wymieszanych w odpowiednich proporcjach. Na stronach 26-28 opisałam, jak i z czego robić kompost. Jak zwykle życzę Wam powodzenia.
Lucyna Grabowska -
Czerwiec 2012 (nr 116)
Drodzy Czytelnicy
Tym razem zachęcamy Was do sadzenia bylin i krzewów o dużych, wyrazistych kwiatach. Olbrzymie kule wysokich czosnków i duże kwiaty dereni na pewno staną się niebanalnymi akcentami w ogrodzie. Dużymi, białymi kwiatami klematisa ‘Jan Paweł II’ będziecie się cieszyć wiosną i jesienią.
Jak zwykle przygotowaliśmy wiele rad, m.in. o tępieniu robaków w czereśniach, o cięciu malin, o pożytecznych ziołach, które ochronią Wasze warzywa.
Lucyna Grabowska -
Lipiec 2012 (nr 117)
Drodzy Czytelnicy
Lipiec to miesiąc szalonego rozkwitu róż i powojników. Róże o wiele lepiej czują się, gdy nie rosną na palącym słońcu i mają odpowiednie towarzystwo. Możecie sadzić wokół nich wiele popularnych bylin.
Powojniki są piękne, ale często sprawiają nam przykre niespodzianki-słabo kwitną albo z dnia na dzień więdną. Poznacie gatunki i odmiany, które są łatwe w pielęgnacji.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Bodziszek wspaniały
Geranium magnificum
Jeden z najokazalszych bodziszków, osiąga 50 do 70 cm wysokości. Jego zaletą są bardzo duże kwiaty barwy purpurowo-niebieskiej z ciemniejszymi żyłkami; wyrastają na rozgałęzionych szypułkach po kilka sztuk na pędzie.

Rudbekia
Rudbeckia
Lato w tym roku nie rozpieszcza nas zbytnio wysokimi temperaturami oraz nadmierną ilością słońca. Nie stanowi to jednak problemu, gdy w ogrodzie rosną rudbekie - słoneczne kwiaty, które rozświetlają swą obecnością nawet najbardziej pochmurny i deszczowy dzień. Ich intensywnie złocisto-żółte, czy rudo-pomarańczowe kolory są jak złapane promienie i obietnica, że wcześniej czy później słońce jednak wyjrzy zza chmur.

Lilak Meyera
Syringa meyeri
Nieduży zgrabny krzew, obsypany w końcu maja i w czerwcu purpurowo-fioletowymi kwiatami. Czasem może zawitać drugi raz w końcu lata.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska