Wyniki wyszukiwania " goździki":
-
Kalendarz prac w szklarni i w tunelu
Rady i sposobyZachęcamy do przejrzenia naszego kalendarza prac w szklarni i tunelu. Wszystkim ambitnym ogrodnikom - amatorom z pewnością okaze się on przydatny przy zaplanowaniu prac, których nie powinno się zaniedbać, aby rośliny tam uprawiane miały się dobrze i owocowały obficie.
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
1 tydzień kwietnia - Na skalniaku
Podlej zimozielone
zobacz więcej » -
1 tydzień lipca - Na skalniaku
Rozmnażamy goździki
zobacz więcej » -
1 tydzień września - Na skalniaku
Odmładzaj krótkowieczne skalniaczki
zobacz więcej » -
4 tydzień września - Rozmnażanie i cięcie
Dziel byliny
zobacz więcej » -
Lipiec 2007 (nr 57)
Drodzy Czytelnicy
Latem w ogrodzie jest bardzo dużo cięcie. Na każdym kroku napotykam gałązki, które trzeba skrócić, przekwitnięte kwiaty, które trzeba ściąć, konary drzew, które trzeba odciąć piłą. Dlatego nie rozstaję się z sekatorem i tnę. I wam radzę to samo.
W tym numerze temat letniego cięcia przewija się kilka razy. Przypominamy o konieczności ścinania przekwitniętych kwiatów bylin i roślin jednorocznych, a także pokazujemy na rysunkach, w jaki sposób należy to robić.
Sekator w naszych rękach może pomóc roślinom w dalszym rozwoju, ale pamiętajcie, że jeden nieopatrzny ruch może pozbawić was ślicznych kwiatków do końca sezonu. Tak, niestety, zdarza się, gdy zbyt nisko zetniemy kwitnące rośliny jednoroczne. Natomiast, jeżeli będziemy ścinać na bieżąco tylko same przekwitające główki z kawałkiem łodyżki, doczekamy się szybko nowych kwiatków.
Po zebraniu owoców, trzeba przesadzić, a nieraz także zdecydowanie skrócić korony wiśni i czereśni. Nie zwlekajcie z tym i starajcie się zakończyć cięcie w ostatniej dekadzie sierpnia, gdyż późniejsze cięcie może narazić wasze drzewa na przemarzanie.
Przez całe lato możecie ścinać i suszyć nie tylko kwiaty wielu popularnych bylin, ale także ich gniazda nasienne i owoce.
Lucyna Grabowska -
Czerwiec 2016 (164)
W czerwcu zaczynają kwitnąć róże. Jeśli chcecie jak najdłużej cieszyć się ich kolorami i zapachami, sięgnijcie do naszego kalendarza pielęgnacji tych najpiękniejszych kwiatów (s. 6), dzięki któremu będziecie pamiętać, co robić z różami o każdej porze roku.
Z myślą o tych, którzy walczą z piaszczystą glebą, przygotowaliśmy propozycje utworzenia interesującego ogrodu na suchym terenie (s.14). Dla amatorów zmian przydatne będą pomysły urządzenia nastrojowych zakątków w ogrodzie (s. 16). Jeśli do tej pory nie zdążyliście założyć warzywnych grządek, możecie jeszcze wiele jarzyn posiać i posadzić teraz (s. 30).
A przede wszystkim korzystajcie z uroków lata, czego Wam serdecznie życzę
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Jodła koreańska 'Kohout's Icebreaker'
Abies koreana 'Kohout's Icebreaker'
Jest to stosunkowo nowa odmiana znaleziona jako czarcia miotła przez niemieckiego szkółkarza Jorega Kohouta około 2007 roku. Ta bardzo wolno rosnąca jodła ma pokrój płaskokulisty lub gniazdowy.

Niezapominajka
Myosotis
Intensywnie niebieskie kwiaty niezapominajek dodają uroku każdej wiosennej rabacie, dlatego warto posadzić je w swoim ogrodzie.

Jabłoń purpurowa
Malus x purpurea
Ozdobna jabłoń purpurowa jest niewielkim, zgrabnym drzewkiem, które bez obaw możesz posadzić w małym ogrodzie. Osiąga 4-5 m wysokości, a więc nie zabiera dużo miejsca, a jednocześnie daje trochę cienia i z powodzeniem można ustawić pod nią ławeczkę, a nawet niewielki stolik.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska