Wyniki wyszukiwania " grudnik":
-
Co zrobić, żeby grudnik i ripsalidopsis zakwitły
Kwiaty w domuPopularny grudnik, nazywany też kaktusem bożonarodzeniowym, zakwitnie obficie na święta pod warunkiem, że od września ustawicie go w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15ºC), nie będziecie podlewać i usuniecie młode człony znajdujące się na końcach pędów.
-
Nie myl ich: Grudnik i ripsalidopsis
Kwiaty w domuSchlumbergera i Rhipsalidopsis to bardzo podobne rośliny doniczkowe, które mało kto potrafi odróżnić. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest pora kwitnienia;
-
Rośliny pokojowe zadbane przez cały rok
Kwiaty w domuRośliny pokojowe wymagają uważnej opieki przez cały rok. Zimą cierpią z powodu suchego powietrze w naszych mieszkaniach, latem na rozgrzanychych parapetach też nie mają łatwego życia. Z naszego kalendarza dowiecie się, jak się z nimi obchodzić o każdej porze roku, aby rosły zdrowo i pięknie kwitły,
-
Listopad 2007 (nr 61)
Drodzy Czytelnicy
Większość roślin w ogrodzie już zasnęła na zimę, dlatego teraz bardziej widoczne są drzewa i krzewy iglaste. To dzięki nim jest i będzie zielono przez całą zimą. Warto spojrzeć na ogród krytycznym wzrokiem i zastanowić się, w których miejscach brakuje zimozielonych akcentów. Aby pomóc wam w wyborze, kontynuujemy cykl artykułów o kształtach iglaków, który rozpoczęliśmy w tym roku w marcu, kiedy to przestawiliśmy iglaki stożkowe, kuliste i kolumnowe. Tym razem na stronach 4-6 będziecie mogli zapoznać się nazwami iglaków, które przybierają kształty wyższych lub niższych krzaków.
Jeśli nie macie pomysłu na to, co posadzić pod krzewami, by okryć glebę i uniknąć uciążliwego odchwaszczania, proponujemy wybrać jedną z kilku odmian dąbrówki rozłogowej, która nie jest wybredna i szybko się rozrasta. O kolorowych liściach dąbrówek piszemy na stronach 7-9.
Początkującym miłośnikom ogródków skalnych podpowiadamy, aby obsadzanie kamieniami rozpoczynali od bylin łatwo przyjmujących się i trwałych. Takimi roślinami są popularne rozchodniki, które bez problemu można kupić w każdym centrum ogrodniczym. Dziś prezentujemy kilka odmian, w kolejnych numerach pokażemy ich więcej.
Lucyna Grabowska -
Październik 2014 (nr 144)
Drodzy Czytelnicy
W tym numerze, jak zwykle, dzielimy się z Wami doświadczeniami z naszego redakcyjnego ogrodu w Filipowicach. Pokazujemy, jak urządziliśmy rabatę bylinową w cieniu drzew i jak wykorzystaliśmy miejsce pod dużymi krzewami owocowymi, sadząc tam drobne cebulki wiosennych kwiatów. Przedstawiamy też 10 krzewów, dzięki którym jesień w ogrodzie jest bajecznie kolorowa.
Na s. 15 możecie obejrzeć fragment naszego ogrodu skalnego. Kiedy zaczyna się jesień, pierwszoplanową rolę przejmują iglaki. Podpowiadamy, które nadają się na skalniak.
Niech jesienne słońce przygrzewa jak najdłużej.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Hortensja pnąca
Hydrangea petiolaris
Silnie rosnące, ozdobne cały rok pnącze, które znajdzie miejsce w każdym ogrodzie. Można ją sadzić zarówno przy podporach i wówczas utworzy ciemnozieloną ścianę gęstych liści, albo przy słupie i wtedy jej kwitnące gałązki będą się bardzo ładnie układać piętrami.

Płomyk wiechowaty
Phlox paniculata
Osoby wychowane na wsi znają tę bylinę bardzo dobrze, gdyż rośnie prawie w każdym ogródku. Płomyk jest doskonale widoczny, gdyż jego kwiaty zebrane w wiechy są osadzone na wysokich łodygach i mają jaskrawe kolory.

Cis japoński 'Aurescens'
Taxus cuspidata 'Aurescens'
Cisy należą do najbardziej długowiecznych drzew i krzewów iglastych potrafiących żyć nawet 1000 lat. Na gałązkach igły pozostają przez cały rok i są zawsze dekoracyjne, większość krzewów kwitnie, a latem pojawiają się czerwone owoce.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska