Wyniki wyszukiwania " porzeczka krwista":
-
Kiedy ciąć drzewa i krzewy
Szkoła cięciaCięcie to pięta Achillesowa wielu ogrodników. Wiem o tym i staram się przy każdej okazji objaśniać sposoby i zasady.
Z listów wynika, że trudno wam zapamiętać terminy cięcia i często bywa tak, że kiedy już weźmiecie sekator do ręki, to okazuje się, że trzeba to było zrobić dw amiesiące wcześniej. Nie ma innej rady, jak sporządzenie choćby bardzo ogólnego kalendarza. -
Krzewy ozdobne na każdą porę roku
Pomysł na ogródDla osób, które chcą mieć w ogrodzie przez cały sezon coś kolorowego, ale nie mają czasu pielęgnować rabatek z kwiatami, przygotowałam kalendarz kwitnienia krzewów. Krzewy nie wymagają tyle pracy, co byliny lub kwiatki jednoroczne, nie są tak wrażliwe na suszę, lepiej radzą sobie nawet wtedy, gdy zapomnimy wyrwać rosnące obok nich chwasty. Mam nadzieję, że kalendarz kwitnienia będzie pomocny także tym Czytelnikom, którzy chcieliby w swoich ogrodach wprowadzić zmiany i tak dobrać krzewy, aby mieć kwiaty przez wiele miesięcy.
-
1 tydzień stycznia - Rozmnażanie i cięcie
Zetnij gałązki do wazonu
zobacz więcej » -
(nr 12)
Drodzy Czytelnicy
Pani Zenona Poniewierska z Przasnysza napisała do nas krótki list:
,,Dziękuję za poradnik »Twój Ogrodnik«. To jest to, na co czekałam. Znalazłam wiele porad, takich, których nigdzie nie spotkałam. Mieszkam w bloku, ale założyłam ogródek. Nikt niczego nie niszczy i wszyscy cieszą się, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni coś kwitnie. Serdecznie pozdrawiam.’’
Bardzo się cieszę i życzę Pani Zenonie sukcesów w uprawie ogródka przy bloku, pozdrawiam sąsiadów, którzy potrafią docenić jej wysiłki. Ogródki przy blokach urządzane spontanicznie przez mieszkańców są zawsze miłym, barwnym akcentem. Rosną w nich często kolorowe kwiatki, które trudno byłoby utrzymać w ramach zieleni osiedlowej zakładanej przez administrację. Te ogródeczki zbliżają ludzi, są pretekstem do nawiązania kontaktów między sąsiadami, którzy wcześniej po prostu przechodzili obok siebie.
Pani Basia Mertin z Zielonej Góry dzięki mini ogródkowi, który uprawia przy wejściu do swojej klatki, poznała wielu miłych ludzi. Obserwując jej pracę, mieszkańcy z innych bloków zaczęli przynosić sadzonki kupione u ogrodnika lub z własnych działek.W ten sposób ogródek staje się dobrem wspólnym, a jego szanse na ,,przeżycie’’ są większe. Problemy z ,,przeżyciem’’ dają o sobie znać głównie podczas upałów. Rośliny potrzebują wody, za którą, jak wiadomo, trzeba płacić. Blokowi ogrodnicy to na ogół ludzie niezamożni. Niektórzy znoszą ciężkie wiadra z wodą z 3-go lub z 4-go piętra. Pomagajcie im w tym trudzie. Przynieście od czasu do czasu kilka wiaderek wody ze swojego mieszkania.
Zachęcam Was do wzbogacania osiedlowej zieleni.
Lucyna Grabowska -
(nr 40)
Drodzy Czytelnicy
Zimą, kiedy ogród jest przykryty śniegiem, dużą pociechą są dla nas iglaki. Nawet jeden złocisty cyprysik, taki jak ten na okładce, może nas rozweselić. Zachęcam Was do sadzenia w ogrodzie iglaków nieco innych, niż spotykane na każdym kroku tuje. W szkółkach jest coraz więcej oryginalnych drzew i krzewów o pięknych igłach i ciekawych kształtach. Należą do nich jodły średnich i małych rozmiarów, które z powodzeniem mogą rosnąć w niewielkich ogrodach, nawet na miniaturowych skalniakach. O odmianach tych jodełek piszemy na stronie 4.
Tęsknotę za skalniakami osłodzi wam malutki ogródek w pojemniku, który można ustawić blisko wejścia do domu, na tarasie, na balkonie. Te ogródeczki będziecie bez przeszkód oglądać przez całą zime. Nie muszą być niczym przykryte, gdyż przy ścianie domu jest cieplej niż na otwartej przestrzeni. Propozycje obsadzenia korytek, donic, skrzyń znajdziecie na str 10. Tym, którzy zimą lubią snuć rozmaite plany, proponuję zapoznanie się z uprawą i pielęgnacją nowych odmian malin, o których pisaliśmy w poprzednim tomiku. Jak sadzić te maliny, czym i kiedy nawozić, kiedy i jak ciąć, przeczytacie na stronie 22.
Jeśli dokucza Wam bezczynność, już w grudniu przygotujcie sadzonki krzewów ozdobnych, które posadzicie do gruntu wiosną. Ja to zrobić, czytajcie na stronie 24.
Lucyna Grabowska -
Marzec 2011 (nr 101)
Drodzy Czytelnicy
Zima za nami, ale musimy zachować czujność, bo dla roślin gorsze od mrozów bywają skoki temperatury na przedwiośniu. Wiem, że chcielibyście jak najszybciej uporządkować ogród, ale wstrzymajcie się z wyrzucaniem zimowych okryć. Włókninę i gałązki iglaste zostawcie obok rabatek, mogą być potrzebne w razie nawrotu mrozów.
W tym numerze znajdziecie rady, które przydadzą się na przedwiośniu i wczesną wiosną, m.in. dotyczące cięcia wierzb, uprawy nowalijek w szklarni, pielęgnacji najwcześniejszych tulipanów, wysiewów na parapecie, rozpoznawania żywych i martwych gałązek.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Żywotnik zachodni 'Columna'
Tuja occidentalis 'Columna'
Tuję zachodnią 'Columna' zaliczamy do grupy najlepszych, najładniejszych i najbardziej przydatnych w ogrodzie drzew iglastych.

Róża
Rosa
Róża to jedna z najdłużej uprawianych roślin na świecie. Nie ma osoby, która nie pochyliłaby się nad jej pięknem. Czczona i wielbiona od wieków, za swój wdzięk i nieprzeciętny aromat, symbol kultów religijnych, bohaterka bajek, powieści i legend.

Anafalis perłowy
Anafalis margaritacea
Białe kocankowate kwiaty, doskonale nadające się do suchych bukietów, pojawiają się w połowie lata i rozwijają się do jesieni.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska