Wyniki wyszukiwania "złotokap":
-
Krzewy ozdobne na każdą porę roku
Pomysł na ogródDla osób, które chcą mieć w ogrodzie przez cały sezon coś kolorowego, ale nie mają czasu pielęgnować rabatek z kwiatami, przygotowałam kalendarz kwitnienia krzewów. Krzewy nie wymagają tyle pracy, co byliny lub kwiatki jednoroczne, nie są tak wrażliwe na suszę, lepiej radzą sobie nawet wtedy, gdy zapomnimy wyrwać rosnące obok nich chwasty. Mam nadzieję, że kalendarz kwitnienia będzie pomocny także tym Czytelnikom, którzy chcieliby w swoich ogrodach wprowadzić zmiany i tak dobrać krzewy, aby mieć kwiaty przez wiele miesięcy.
-
Co i jak rozmnażać w ogrodzie przez cały rok
ABC RozmnażaniaJeżeli chcecie bardziej na serio zająć się ogrodnictwem, przed wami prędzej lub później stanie ambitne zadanie własnoręcznego rozmnażania roślin. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jaka satysfakcja! Nasz kalendarz rozmnażania podpowie, kiedy jest najlepsza pora na pozyskiwanie sadzonek czy wysiew kwiatów, a kiedy należy szczepić drzewa owocowe.
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
3 tydzień kwietnia - Rośliny ozdobne
Podsyp wapnem
zobacz więcej » -
(nr 50)
Drodzy Czytelnicy
Importowane z zachodu, z łagodniejszego niż u nas klimatu, zimozielone krzewy, nieraz bywają przyczyną naszych rozczarowań. Mimo, że staramy się je dobrze pielęgnować, nie chcą się rozwijać i tylko zaledwie wegetują. Nieraz po dwóch, trzech latach okazuje się, że korzenie takiego krzewu nie urosły nawet o milimetr i trzeba go usunąć z ogrodu. Nie walczcie z wiatrakami. Posadźcie zwyczajną mahonię, która będzie piękna przez wszystkie cztery pory roku. Zakwitnie obficie na żółto, wyda granatowe owoce, a zimą jej liście przebarwią się na czerwono. O pielęgnacji tego krzewu piszemy na stronach 4 - 6.
Jeśli nie macie sił, albo czasu na uprawianie tradycyjnego ogrodu, w którym jest wszystkiego po trochu, pomyślcie o zdecydowanych zmianach. Na stronach 10 - 12 pokazujemy elegancki, a jednocześnie wygodny ogród, który powstał z przydomowego ogródka pełnego warzyw, owoców i rabatek kwiatowych. Dziś jest tutaj trawnik i lekko ocienione miejsce do odpoczynku pod pergolą. Zostawiono także kilka starych drzew owocowych. Być może ten ogród stanie się twórczą inspiracją dla waszych planów.
W tym roku zerwałam pierwsze owoce z dwuletniego drzewka chińskiej gruszki Pingo-Li. Są pyszne i na pewno będą smakowały tym osobom, które lubią miąższ trzaskający między zębami, sok rozpływający się w ustach i słodki, ale nie mdły smak. Namawiam was do posadzenia tej nietypowej gruszki, a za rok życzę smacznego.
Lucyna Grabowska -
Listopad 2010 (nr 97)
Drodzy Czytelnicy
Późną jesienią możecie wykonać wiele prac, które ułatwią Wam ogrodowe życie w przyszłym roku. Z lektury tego numeru dowiecie się, dlaczego i jak odchwaszczać grządki przed zimą, jak rozmnażać hortensje i złotlin japoński, kiedy sadzić jaskry, co robić z krzewami malin po zbiorze, jak posadzić róże, jak poradzić sobie z okrywaniem dużych, wrażliwych na mróz krzewów.
Znajdziecie tutaj także propozycje urządzenia ogrodu leśnego, wykorzystania przebarwiających się jesienią drzew, krzewów i bylin, a także urządzenia rabaty z traw, host i żurawek.
Lucyna Grabowska -
Grudzień 2011 (nr 110)
Drodzy Czytelnicy
W środku tego numeru znajdziecie kalendarz cięcia roślin na cały rok opracowany specjalnie dla Was. Możecie go „wypiąć” z numeru, powiesić na ścianie i dzięki temu będziecie pamiętać o niezbędnych cięciach w każdym miesiącu. Nie bójcie się przycinania roślin, tnijcie w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie!
Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia w imieniu zespołu autorów i redaktorów „Twojego Ogrodnika” życzę Wam pogody ducha
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Pluskwica groniasta
Cimicifuga racemosa
W moim ogrodzie pluskwica (nazywana także świecznicą z powodu kwiatostanów podobnych do świeczek) rośnie na środku dużej, półcienistej rabaty otoczona tawułkami, liliowcami, floksami wiechowatymi, pełnikami, astrami nowoangielskimi i wysokimi funkiami.

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'
Juniperus squamata 'Blue Carpet'
Blue Carpet po angielsku znaczy: niebieski dywan i taki właśnie jest ten płożący jałowiec. Należy do najlepszych iglastych krzewów okrywowych, nie ma specjalnych wymagań, dobrze rośnie i dość szybko się rozrasta.

Wajgela 'Nana Purpurea'
Weigela florida ‘Nana Purpurea’
Nazwa tej wajgeli (krzewuszki) oznacza, że jest mała i ma purpurowe liście. Te dwie zalety sprawiają, że możecie ją wykorzystać w różnych miejscach w ogrodzie zarówno dużym, jak i zupełnie malutkim.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska