ABC rozmnażania roślin
Rozmnażanie roślin jest fascynującym zajęciem. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, jak wysianie do gruntu czy do doniczki kilku nasion i cierpliwe czekanie, aż wyrosną nowe rośliny.
Sęk w tym, że często nasiona nie kiełkują albo młode roślinki po wyjściu z ziemi zamierają...
Nasze wskazówki pomogą Wam uniknąć porażek. Dowiecie się, kiedy siać poszczególne rośliny, kiedy i jak rozmnażać je z sadzonek, przez podział, przez szczepienie, przez odkłady.
-
Lilie - uprawa z cebulek
ABC Rozmnażania -
Wysiew kwiatów letnich - krok po kroku
ABC RozmnażaniaW marcu wysiewamy na parapecie kwiaty letnie, m.in. aksamitki, cynie, lwie paszcze, przypołudniki, kleome, tytoń oskrzydlony, astry chińskie, lewkonie. Nie wysiewajcie wszystkiego naraz, bo niektóre z nich rosną szybciej, a inne muszą mieć więcej czasu do wysadzenia ich do ogrodu. Sprawdźcie na opakowaniach terminy siewu i stosujcie się do nich.
-
Ukorzeniamy oleandry
ABC RozmnażaniaSierpień jest jednym z najlepszych miesięcy do rozmnażania oleandrów, gdyż w tym okresie jest ciepło, a gatunek ten najlepiej i najszybciej ukorzenia się w wysokiej temperaturze. Sami doskonale wiecie, że przywiezione z zagranicznej wycieczki sadzonki oleandra we wrześniu źle lub wcale się nie ukorzeniały ze względu na panujące już o tej porze w Polsce chłody.
-
Robimy sadzonki iglaków - Krok po kroku
ABC RozmnażaniaJeśli dysponujesz szklarnią lub tunelem, już w marcu możesz rozpocząć rozmnażanie iglaków przez sadzonki. Takie krzewy jak tuje, jałowce, cyprysiki, miniaturowe świerki rozmnażamy z młodych, bocznych gałązek (które wyrosły w ubiegłym roku) oderwanych od starszych pędów.
-
Własne powojniki
ABC RozmnażaniaMożna uzyskać własnym sumptem młode powojniki z sadzonek półzdrewniałych (które robimy w lipcu lub w sierpniu), pobranych z dorodnych, zdrowych, dobrze odżywionych krzewów.
-
Jak rozmnożyć rododendrony
ABC RozmnażaniaAmatorskie rozmnażanie różaneczników jest dosyć trudne, gdyż nie dysponujemy takimi urządzeniami oraz wiedzą, jakie posiadają zawodowi szkółkarze. Jednak można spróbować. Są dwa sposoby uzyskania młodych krzewów: z sadzonek i z odkładów. Zarówno sadzonki, jak i odkłady możemy wykonać w dwóch terminach: wiosną albo w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień).
-
Odmładzamy sansewierię
ABC RozmnażaniaRośliny domowe, które starzeją się lub są za duże, trzeba odmłodzić, czyli po prostu zrobić z nich sadzonki, które dadzą początek nowym, zdrowym i silnym roślinom. Sadzonki uzyskujemy na 3 sposoby: przez podział, z liści lub z pędów.
-
Jesienne dzielenie bylin
ABC RozmnażaniaKoniec września i początek października to świetny czas, by dzielić i sadzić byliny. Zaletą wykonania tych prac właśnie teraz jest to, że do zimy jeszcze daleko, ziemia po lecie jest nagrzana, a upały już się skończyły - dzięki temu podzielone rośliny, które powtórnie posadzimy w ogrodzie, bez problemu się przyjmą. Zwyczajowo rośliny dzielimy wiosną lub jesienią - ja zdecydowanie wolę ten drugi termin, wiosną nie mam na to czasu.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Cynia, Cynie
Zinnia
Cynie to wspaniałe kwiaty letnie. Są niezwykle dekoracyjne, kwitną w wielu kolorach i zawsze przykłuwają uwagę. Mają szywne łodygi, które w zależności od odmiany osiągają wysokość od 20 do 100 cm; zazwyczaj są dość okazałe, ich duże pełene kwiaty osiągają nawet 12 cm średnicy.

Pluskwica groniasta
Cimicifuga racemosa
W moim ogrodzie pluskwica (nazywana także świecznicą z powodu kwiatostanów podobnych do świeczek) rośnie na środku dużej, półcienistej rabaty otoczona tawułkami, liliowcami, floksami wiechowatymi, pełnikami, astrami nowoangielskimi i wysokimi funkiami.

Bożykwiat Meada
Dodecatheon meadia
Kwiaty bożykwiata mogą się kojarzyć z fiołkami alpejskimi, ale są bardziej wydłużone i bardzo delikatne. Zawsze przyciągają wzrok, bo są oryginalne, zebrane po kilkanaście sztuk w baldachach na szczycie dość wysokiej łodyżki, znacznie wyższej niż kępa liści wyrastających bezpośrednio z gruntu.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska