(nr 15)
Drodzy Czytelnicy
Jednym z grzechów głównych wielu ogrodników jest niecierpliwość. Nie mam zamiaru prawić Wam kazań na ten temat, bo podczas zakładania moich trzech ogrodów też nie robiłam wszystkiego po kolei. Moim grzechem numer jeden była chęć jak najszybszego sadzenia i siania, aby natychmiast w ogrodzie rosło dużo różnych roślin. Nie poświęciłam dość uwagi sprawie zasadniczej, jaką jest ziemia, a przecież od jakości ziemi zależy życie całego ogrodu.
Wszystkim, którzy rozpoczynają uprawę własnej działki i chcą by szybko coś urosło, dam prostą radę: wyznaczcie w kącie jakiś niewielki kawałek i tam posadźcie kilka lub nawet kilkanaście roślin.W ten sposób będziecie mieli namiastkę ogródka, który możecie pielęgnować, podlewać, odchwaszczać. Jednak przede wszystkim zajmijcie się uprawą ziemi w całym ogrodzie. Jak ważna dla życia roślin jest górna, urodzajna warstwa gleby, piszę na stronie 14.
Warto uczyć się na własnych i na cudzych błędach, zwłaszcza w przypadku podejmowania poważniejszych inwestycji. Rozwaga jest konieczna na pewno podczas planowania i budowy oczka wodnego. Zanim wbijecie szpadel w ziemię, zastanówcie się dziesięć razy, czy wybraliście dobre miejsce, czy macie dość przestrzeni na prawidłowe wykończenie brzegów. Poprawianie i przerabianie źle wykopanego oczka jest bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe, no i oczywiście wiąże się z dodatkowym wysiłkiem i kosztami. Trudno jest posadzić rośliny w jeziorku, które ma źle uformowany brzeg. Na stronie 11 znajdziecie garść porad, jak można wybrnąć z takiej sytuacji.
Lucyna Grabowska
Spis treści
4 Zawilce jesienne
7 Brzozy duże i małe
9 Rabaty na cztery pory roku
11 Ucz się na błędach. Woda podmywa brzegi
14 Dobra ziemia
16 Portrety roślin. Sosna wejmutka, karagana syberyjska, trzykrotka wirginijska
18 Co robić? Poduszki skalnic zamierają
21 Mieczyki chorują
22 Rady i sposoby na jesień
25 Co lubią drzewa owocowe. Śliwa
28 Poczta
30 Kącik hobbystyczny - Srebrne loki na jodełce

Portrety roślin
zobacz więcej »
Róża
Rosa
Róża to jedna z najdłużej uprawianych roślin na świecie. Nie ma osoby, która nie pochyliłaby się nad jej pięknem. Czczona i wielbiona od wieków, za swój wdzięk i nieprzeciętny aromat, symbol kultów religijnych, bohaterka bajek, powieści i legend.

Epimedium pstre, kwiat elfów
Epimedium x versicolor 'Sulphureum'
Aż trudno uwierzyć, że roślina ta jest blisko spokrewniona z berberysami, bo w niczym ich nie przypomina. Epimedium dorasta do wysokości około 50 cm, najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu na glebie, która nie przesycha zbyt mocno.

Cieszynianka wiosenna
Hacquetia epipactis
Ta roślinka nie jest zbyt okazała, nieraz nawet trudno ją zauważyć bo lubi rosnąć w miejscach zacienionych, wilgotnych. Należy do nielicznej grupy bylin o zielonkawych kwiatkach, a właściwie listkach udających kwiatki.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski