(nr 24)
Drodzy Czytelnicy
Latem nasze ogrody są atakowane przez dziesiątki chorób i szkodników. Szczególnie dokuczliwe dla roślin i okropnie stresujące dla czułych ogrodników są mszyce i mączniaki, bo niszczą najdelikatniejsze, młodziutkie listki i gałązki. Zanim weźmiecie do ręki spryskiwacz z chemicznymi środkami, spróbujcie zwalczać mączniaka i mszyce mechanicznie, poprzez ścinanie zaatakowanych przyrostów i polewanie roślin roztworem szarego mydła. Jak to robić, przeczytacie w tym tomiku na stronach 24 i 25.
Czy wiecie, że krzaczek róży, który kupujecie jesienią w szkółce ma już cztery lata? Tyle bowiem trwa wyhodowanie róży dzikiej z nasionka, a potem zaszczepienie na niej oczka róży szlachetnej. Dla ogrodników pasjonujących się samodzielnym rozmnażaniem tych krzewów przygotowałam szczegółowy plan czynności od zebrania nasionek, do uzyskania pierwszych kwiatów. Spróbujcie własnych sił.
Lato to dobry okres do założenia grządki ziołowej, albo posadzenia ziół w różnych miejscach w ogrodzie. Te pożyteczne i piękne rośliny mogą rosnąć tam, gdzie jest sucho i ciepło. O tym, gdzie i jak je sadzić, piszę na stronie 20. Popularna miniaturowa wierzba japońska ’Hacuro Nishiki’ będzie ładna przez cały sezon pod warunkiem, że będziecie ją przycinać nie tylko wiosną, ale także latem. W jakim momencie to robić i w którym miejscu ciąć to śliczne drzewko, dowiecie się na stronie 22.
Na stronie 29 podajemy wzór blankietu, na którym możecie wysłać zamówienie i opłacić prenumeratę ,,Twojego Ogrodnika’’. Nasze wydawnictwo postanowiło wziąć sprawę prenumeraty we własne ręce, będziecie więc mogli otrzymywać bezpośrednio do Waszych domów zamówione tomiki.
Lucyna Grabowska
Spis treści
4 Pęcherznice: Zielone żółte, purpurowe
6 Okazałe, wspaniałe, piękne: Serduszki
9 Bielunie jednoroczne
10 Wyhoduj sam: Wymarzona róża
14 Prostota, umiar, elegancja: Przed domem
16 Portrety roślin: Lipa drobnolistna, kalina koreańska, zawilec wielkokwiatowy
18 Nawozy zielone
20 Zioła lubią ciepło
22 Letnie cięcie wierzby
23 Rady i sposoby na lato
26 Poczta
28 Pomidory chorują
30 Kącik hobbystyczny: Ciemiężyca czarna

Portrety roślin
zobacz więcej »
Epimedium pstre, kwiat elfów
Epimedium x versicolor 'Sulphureum'
Aż trudno uwierzyć, że roślina ta jest blisko spokrewniona z berberysami, bo w niczym ich nie przypomina. Epimedium dorasta do wysokości około 50 cm, najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu na glebie, która nie przesycha zbyt mocno.

Konwalia majowa
Convallaria majalis
Niewiele kwiatów może się równać z konwaliami – są piękne, cudownie pachną, nie sprawiają żadnych kłopotów, a na dodatek mogą rosnąć w miejscach niezbyt sprzyjających innym roślinom i nie trzeba ich podlewać.

Lewizja liścieniowa
Lewisia cotyledon
Do ogrodowych rarytasów należy niewątpliwie lewizja. Jej kolorowe – różowe, czerwone, pomarańczowe, białe kwiatki pojawiają się obficie od maja do lipca na skalnym zboczu są cudownym zjawiskiem. We wrześniu potrafi zakwitnąć od nowa.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar