(nr 7)
Drodzy Czytelnicy
Z miłości do roślin bywamy nadgorliwi. Dajemy im więcej pokarmu niż potrzebują, podlewamy je zbyt często, bo nam się wydaje, że mają sucho, wnosimy je do garażu,by nie zmarzły, albo okrywamy je na zimę grubą pierzyną, podczas gdy wystarczyłaby cienka kołderka . Zbyt obfite i długie dokarmianie drzew i krzewów nawozami mineralnymi wychodzi im bokiem nie od razu, ale dopiero po paru miesiącach, czyli zimą.
Drzewka nawożone azotem do późnego lata, wypuszczają jeszcze jesienią młode gałązki, które nie zdążą do zimy zahartować się i marzną. Tym sposobem my sami, kierując się ,,dobrymi intencjami’’, pomagamy zimie niszczyć nasze rośliny. Pytacie w listach, dlaczego domowe kwiaty doniczkowe usychają, mimo, że są regularnie podlewane. One nie usychają, ich korzenie są zalane wodą przez zbyt gorliwych właścicieli i nie mogą oddychać. Dlatego cała roślina umiera i rzeczywiście wygląda tak, jakby usychała.
Nie spieszcie się z opatulaniem roślin na zimę. Poczekajcie aż temperatura na stałe spadnie kilka stopni poniżej zera. Okryte za wcześnie i za grubo rośliny tracą orientację. Właśnie przygotowywały się do mrozów, hartowały się, mrozów jeszcze nie ma, a tu nagle ktoś je przykrył. Co się dzieje? Proces hartowania zostaje zwolniony lub przerwany. Gdy chwyci silny mróz, krzewy, które nie zdążyły zasnąć, są bardziej narażone na przemarznięcie. Pogoda płata różne figle. Jeśli zamiast zimna jest nieco cieplej, a ty okryłeś rabatki, trudno, pościągaj część gałęzi, poluzuj włókninę. Kiedy przyjdzie ziąb, uzupełnisz okrycie.
Lucyna Grabowska
Spis treści
4 Sad zimą
7 Róża Bożego Narodzenia
9 Dbaj o ptaki
12 Chryzantemy w ogrodzie
14 Rozmnażanie winorośli
16 Portrety roślin: Wiciokrzew pomorski 'Serotina', Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', Smagliczka skalna
18 Jak ukryć butlę gazową
20 Osłony dla róż piennych
22 Gwiazda betlejemska
23 Rady i sposoby na zimę: Powietrze dla jeziorka. Krzewy w donicach. Nie chodź po trawniku. Wykop rowy. Osłona dla rododendronów. Iglaki na balkonie
26 Wapnowanie gleby
28 Poczta
29 Drutowce
30 Kącik hobbystyczny: Ramonda pirenejska

Portrety roślin
zobacz więcej »
Liliowce
Hemerocallis
"Roślina uniwersalna" - takie skojarzenia przychodzą mi do głowy, kiedy w dwóch słowach należałoby przedstawić bohatera kolejnego odcinka cyklu ”Roślina Miesiąca”. Panie i Panowie: Liliowce – rośliny tysiąca zalet. Jeżeli ktokolwiek z Was nie ma ich jeszcze w swoich zbiorach, to na prawdę, należy szybko te braki uzupełnić.

Płomyk wiechowaty
Phlox paniculata
Osoby wychowane na wsi znają tę bylinę bardzo dobrze, gdyż rośnie prawie w każdym ogródku. Płomyk jest doskonale widoczny, gdyż jego kwiaty zebrane w wiechy są osadzone na wysokich łodygach i mają jaskrawe kolory.

Lilak Meyera
Syringa meyeri
Nieduży zgrabny krzew, obsypany w końcu maja i w czerwcu purpurowo-fioletowymi kwiatami. Czasem może zawitać drugi raz w końcu lata.
Czytelnicy o nas
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski