(nr 9)
Drodzy Czytelnicy
W mojej szufladzie znowu uzbierało się mnóstwo listów. Serdecznie dziękuję za miłe słowa pod adresem ,,Twojego Ogrodnika’’. Cieszymy się, że nasze kolejne tomiki są dla Was pożyteczne i pomocne w pielęgnowaniu ogrodów.
W kolejnych wydaniach mogę odpowiedzieć tylko na kilka listów. W miarę możliwości staram się odpisywać indywidualnie, ale mogę to robić tylko późną jesienią i zimą, bo wiosną, tak jak i Wy, mam mnóstwo pracy w swoim ogrodzie i w szkółce. Nie dziwcie się zatem, że w niektórych przypadkach otrzymujecie odpowiedź po kilku miesiącach. Na niektóre Wasze pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć natychmiast, nieraz muszę sama podjąć starania o wyjaśnienie zagadek, którymi mnie zasypujecie. To trwa. Wszystkich, którzy dłużej czekają na odpowiedź, zapewniam, że nie wrzuciłam Waszych listów do kosza. Nieraz w Waszym imieniu piszę listy do innych szkółek w kraju i za granicą, aby dowiedzieć się, gdzie możecie kupić poszukiwane rośliny. Więc ja także czekam po to, by móc odpowiedzieć Wam.
Są listy, na które odpowiadam pośrednio w tekstach zamieszczanych w ,,Twoim Ogrodniku’’. Na przykład w tym tomiku piszę o amatorskim rozmnażaniu iglaków i o szkodnikach nękających cebulę i marchew, bo właśnie o to pytało kilka osób.Wten sposób również Państwo macie wpływ na zawartość naszych broszurek. Serdecznie dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Lucyna Grabowska
Spis treści
4 Miłek wiosenny
6 Nie myl ich. Śnieżyczka i śnieżyca
8 Kiedy kwitną krzewy
11 Własny kalendarz
12 Budleja - krzew motyli
16 Cięcie róży piennej
16 Portrety roślin: Klon jesionolistny 'Flamingo', Sosna górska 'Mops', Sasanka zwyczajna
18 Zasłaniamy brzydkie miejsca
20 Własna rozsada jest najlepsza
22 Zrób to sam. Rozmnażanie iglaków
24 Duży, zdrowy seler
25 Rady i sposoby na wiosnę: Usuwaj dziczki. Wrzosy i wrzośce trzeba ostrzyc. Sprawdź korzenie i pąki. Gleba wymaga pomocy. Inny kształt tawuły. Hiacyncik kwitnie dłużej.
28 Poczta
29 Szkodniki warzyw
Śmietka cebulanka i połyśnica marchwianka
30 Kącik hobbystyczny. Pierwiosnek różowy

Portrety roślin
zobacz więcej »
Bergenia
Bergenia cordifolia
Bergenię zaliczam do żelaznego repertuaru bylin ogrodowych, bo naprawdę ma zdrowie nie do zdarcia i krzepę, jakiej mogą jej pozazdrościć inne kwiaty. Jest rośliną uniwersalną.

Jabłoń purpurowa
Malus x purpurea
Ozdobna jabłoń purpurowa jest niewielkim, zgrabnym drzewkiem, które bez obaw możesz posadzić w małym ogrodzie. Osiąga 4-5 m wysokości, a więc nie zabiera dużo miejsca, a jednocześnie daje trochę cienia i z powodzeniem można ustawić pod nią ławeczkę, a nawet niewielki stolik.

Pluskwica groniasta
Cimicifuga racemosa
W moim ogrodzie pluskwica (nazywana także świecznicą z powodu kwiatostanów podobnych do świeczek) rośnie na środku dużej, półcienistej rabaty otoczona tawułkami, liliowcami, floksami wiechowatymi, pełnikami, astrami nowoangielskimi i wysokimi funkiami.
Czytelnicy o nas
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar