Cięcie piwonii drzewiastej
Po przekwitnięciu piwonii krzewiastej (nazywanej też drzewiastą) nie zwlekaj ze ścięciem zwiędłych kwiatów.
Nie ścinaj całej łodygi, a tylko górną jej część. Zanim chwycisz sekator, przyjrzyj się dobrze łodydze i utnij ją około 5 cm nad widocznym pąkiem. Właśnie z tych pozostawionych paków rozwiną się w przyszłym roku nowe kwiaty.
Ścięcie kwiatów to nie tylko zabieg poprawiający wygląd piwonii, ale przede wszystkim uwolnienie krzewu od zupełnie zbędnych nasion, na wykarmienie których piwonia musi przeznaczyć sporo energii. A tym czasem potrzebuje dużo siły, aby przygotować się do następnego sezonu, a przede wszystkim do zawiązania nowych pąków kwiatowych. Jeśli korci się, żeby rozmnożyć piwonię z nasion, zostaw tylko jeden kwiat.
Z tych samych względów powinieneś ściąć przekwitłe kwiaty piwonii ogrodowej, ale w tym przypadku możesz ściąć całą łodygę, bo pąki kwiatowe wyjdą w przyszłym roku spod ziemi.
Zobacz także: Piwonia żółta, Piwonia krzewiasta - uprawa

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Czerwiec 2008 (nr 68)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Liliowce
Hemerocallis
"Roślina uniwersalna" - takie skojarzenia przychodzą mi do głowy, kiedy w dwóch słowach należałoby przedstawić bohatera kolejnego odcinka cyklu ”Roślina Miesiąca”. Panie i Panowie: Liliowce – rośliny tysiąca zalet. Jeżeli ktokolwiek z Was nie ma ich jeszcze w swoich zbiorach, to na prawdę, należy szybko te braki uzupełnić.

Dzielżan
Helenium
Bardzo lubię dzielżany w jesiennym ogrodzie. Tworzą zwarte, nabite kwiatami kępy, stanowią świetne wypełnienie rabat, wspaniale komponują się praktycznie z każdym innym kolorem i, co najważniejsze, są niezawodne - nie chorują, nie wymarzają i kwitną bez łaski.

Budleja Dawida
Buddleja davidii
Redakcyjny ogród miesięcznika Twój Ogrodnik to swojego rodzaju oaza dla wielu małych żyjątek: mieszkają u nas jaszczurki, żaby, zaskrońce, do oczka wodnego zaglądają dzikie kaczki, ale największe wrażenie robią nieprzebrane ilości różnokolorowych motyli. To niezwykłe zjawisko możemy obserwować dzięki licznym miododajnym roślinom, rosnącym w naszym ogrodzie. Dzisiejszy bohater cyklu ‘Roślina Miesiąca’ wiedzie prym w wabieniu tych jakże uroczych stworzeń, nawet jego potoczna nazwa nie pozostawia wątpliwości: motyli krzew, czyli budleja Dawida rośnie na wielu rabatach redakcyjnego ogrodu, dlatego z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że zasługuje na swój przydomek.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska