Jak rozmnożyć rododendrony
Amatorskie rozmnażanie różaneczników jest dosyć trudne, gdyż nie dysponujemy takimi urządzeniami oraz wiedzą, jakie posiadają zawodowi szkółkarze. Jednak można spróbować. Są dwa sposoby uzyskania młodych krzewów: z sadzonek i z odkładów. Zarówno sadzonki, jak i odkłady możemy wykonać w dwóch terminach: wiosną albo w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień).
Sadzonki
Z pędów bocznych odcinamy sadzonki długości około 12 cm, odcinamy dolne liście, zostawiając na szczycie 4 listki. Z dolnej części sadzonki ścinamy pasek kory długości mniej więcej 2 cm, oprószamy to miejsce w ukorzeniaczu (do sadzonek półzdrewniałych trudno ukorzeniających się), a następnie tak przygotowaną gałązkę sadzimy do niewielkiej doniczki z kwaśnym torfem. Do ukorzenienia się różanecznik potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i temperatury około 22˚C. Te warunki zapewnimy, nakrywając doniczkę kapturkiem z folii (tak, by folia nie dotykała liści) i ustawiając ją w szklarni lub w inspekcie.
Odkłady
Odkład to odgięta od krzewu, przymocowana do gruntu i przysypana ziemią gałązka, która po pewnym czasie (w przypadku różaneczników dość długim) wypuści korzenie; następnie będzie ją można odciąć, posadzić do doniczki i uzyskać w ten sposób nową roślinę.
Obok krzewu wykopujemy niewielki rowek głębokości około 15 cm i wypełniamy go torfem. Wybieramy gałązkę, która daje się przygiąć, usuwamy z niej dolne liście, a w miejscu, które zostanie umieszczone w rowku, od dołu odcinamy pasek kory. Takie „zranienie” gałązki przyspieszy jej ukorzenienie. Miejsce, w którym odcięliśmy korę, zanurzamy w sproszkowanym ukorzeniaczu.
Następnie umieszczamy zranione miejsce w rowku wypełnionym kwaśnym torfem, przymocowujemy tzw. kulką z drutu, aby gałązka nie wyszła z dołka i przysypujemy torfem wymieszanym z ziemią ogrodową. Koniec gałązki z liśćmi przywiązujemy do palika, aby nie leżał na ziemi, bo może zgnić.
Troskliwie opiekujemy się odkładem (zawsze musi mieć wilgoć) i cierpliwie oczekujemy na ukorzenienie, co może trwać dwa albo nawet trzy lata. Po utworzeniu się korzeni, odcinamy młodą roślinę i nadal troskliwe się nią opiekujemy: sadzimy do doniczki z kwaśnym torfem, dbamy, by korzonki zawsze miały wilgoć. Po kilkunastu miesiącach możemy posadzić młody krzaczek do gruntu w starannie przygotowanym miejscu (ciepłym i lekko ocienionym) i odpowiednim podłożu (przepuszczalnym i kwaśnym o pH 4-4,5).
Po posadzeniu miejsce wokół różanecznika ściółkujemy korą drzew iglastych.
Lucyna Grabowska
Artykuł w całości wraz z ilustracjami można przeczytać w miesięczniku "Twój Ogrodnik" Lipiec 2011, w którym piszemy m.in. o: różnych rodzajach płomyków, kufliku i jego upodobaniach, stewarcji kameliowatej, chorobach pomidorów, i o tym, jak pielęgnować hortensje.
Zobacz także: Uprawa rododendronów

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Lipiec 2011 (nr 105)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Metasekwoja chińska
Metasequoia glyptostroboides
Metasekwoja jest dużym drzewem iglastym. Pochodzi z tej samej rodziny, co cypryśnik błotny, ma podobne igiełkowate listki, które rozwijają się wcześnie wiosną i mają delikatny, jasnozielony kolor.

Monarda, pysznogłówka, bergamotka... to nazwy określające jedną z ciekawszych roślin, zamieszkującą redakcyjny ogród miesięcznika Twój Ogrodnik. Łatwa w uprawie, oryginalna, atrakcyjna, a do tego użyteczna.

Zawilec japoński
Anemone japonica
W redakcyjnym ogrodzie Twojego Ogrodnika, pod samymi oknami naszego biura, zaczyna kwitnąć zawilec japoński. Jest to przepiękna roślina, która sprawia, że gdy tylko się koło niej przechodzi, koniecznie trzeba przystanąć i pochylić w zachwycie nad jej subtelną urodą – nieważne ile razy by się nie przeszło, a w naszym przypadku jest to dość często.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski