Kalendarium prac w ogrodzie
- grudzień
- 1
tydzień
stycznia - 2
tydzień
stycznia - 3
tydzień
stycznia - 4
tydzień
stycznia - luty
- styczeń
- 1
tydzień
lutego - 2
tydzień
lutego - 3
tydzień
lutego - 4
tydzień
lutego - marzec
- luty
- 1
tydzień
marca - 2
tydzień
marca - 3
tydzień
marca - 4
tydzień
marca - kwiecień
- marzec
- 1
tydzień
kwietnia - 2
tydzień
kwietnia - 3
tydzień
kwietnia - 4
tydzień
kwietnia - maj
- kwiecień
- 1
tydzień
maja - 2
tydzień
maja - 3
tydzień
maja - 4
tydzień
maja - czerwiec
- maj
- 1
tydzień
czerwca - 2
tydzień
czerwca - 3
tydzień
czerwca - 4
tydzień
czerwca - lipiec
- czerwiec
- 1
tydzień
lipca - 2
tydzień
lipca - 3
tydzień
lipca - 4
tydzień
lipca - sierpień
- lipiec
- 1
tydzień
sierpnia - 2
tydzień
sierpnia - 3
tydzień
sierpnia - 4
tydzień
sierpnia - wrzesień
- sierpień
- 1
tydzień
września - 2
tydzień
września - 3
tydzień
września - 4
tydzień
września - październik
- wrzesień
- 1
tydzień
października - 2
tydzień
października - 3
tydzień
października - 4
tydzień
października - listopad
- październik
- 1
tydzień
listopada - 2
tydzień
listopada - 3
tydzień
listopada - 4
tydzień
listopada - grudzień
- listopad
- 1
tydzień
grudnia - 2
tydzień
grudnia - 3
tydzień
grudnia - 4
tydzień
grudnia - styczeń
1 tydzień marca - Na skalniaku
-
Ugnieć wypchnięte przez mróz rośliny
Mróz często wypycha do góry byliny skalne, zwłaszcza te najmniejsze, młode kępki, które posadziliśmy w ubiegłym roku. Najbardziej narażone na „wysadzenie” z gruntu są sadzonki, które posadziliśmy jesienią, bowiem one nie zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Te wypchane z ziemi kępki trzeba docisnąć rękami do gruntu, aby korzonki złapały kontakt z glebą. W większości przypadków taka pomoc na przedwiośniu roślinom skalnym wystarcza.
-
Zrób bilans po zimie
W dzień pochmurny usuń gałązki iglaste ze skalniaka, ale jeszcze ich nie wyrzucaj, niech leżą w pogotowiu na wypadek nawrotu mrozów. Dokładnie obejrzyj glebę i gdy tylko zobaczysz leżące na wierzchu cebulki kwiatów, natychmiast zagłębiaj je w ziemi; na pewno w ten sposób zdołasz choć część z nich uratować. Mimo, że jesienią sadzimy cebulki z dużą starannością i na odpowiedniej głębokości, to czasem wiosną znajdujemy je na powierzchni gruntu. Zwykle mają niewielkie korzonki i kilka zielonych listków.
Zobacz także inne rzeczy do zrobienia w tym tygodniu
Rośliny ozdobne
Owoce i warzywa
Rozmnażanie i cięcie
Szklarnia i tunel

Portrety roślin
zobacz więcej »
Płomyk wiechowaty
Phlox paniculata
Osoby wychowane na wsi znają tę bylinę bardzo dobrze, gdyż rośnie prawie w każdym ogródku. Płomyk jest doskonale widoczny, gdyż jego kwiaty zebrane w wiechy są osadzone na wysokich łodygach i mają jaskrawe kolory.

Bodziszek wspaniały
Geranium magnificum
Jeden z najokazalszych bodziszków, osiąga 50 do 70 cm wysokości. Jego zaletą są bardzo duże kwiaty barwy purpurowo-niebieskiej z ciemniejszymi żyłkami; wyrastają na rozgałęzionych szypułkach po kilka sztuk na pędzie.

Ketmia syryjska
Hibiscus syriacus
Druga połowa lata to czas, kiedy do naszych ogrodów małymi krokami zaczyna zaglądać jesienna aura, a choć słońce w południe mocno grzeje, to ranki i wieczory są co raz chłodniejsze. Wprawdzie na rabatach wciąż trwa niezakłócony spektakl kwiatów jednorocznych i letnich bylin, jednak w przypadku krzewów nie jest to już tak oczywiste. O tej porze roku, trudno znaleźć w ogrodzie krzew, który byłby obsypany kwiatami. Nie jest to jednak niemożliwe, są krzewy, które zakwitają bardzo późno. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest ketmia syryjska, popularnie nazywana hibiskusem ogrodowym.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski