Kalendarium prac w ogrodzie
- grudzień
- 1
tydzień
stycznia - 2
tydzień
stycznia - 3
tydzień
stycznia - 4
tydzień
stycznia - luty
- styczeń
- 1
tydzień
lutego - 2
tydzień
lutego - 3
tydzień
lutego - 4
tydzień
lutego - marzec
- luty
- 1
tydzień
marca - 2
tydzień
marca - 3
tydzień
marca - 4
tydzień
marca - kwiecień
- marzec
- 1
tydzień
kwietnia - 2
tydzień
kwietnia - 3
tydzień
kwietnia - 4
tydzień
kwietnia - maj
- kwiecień
- 1
tydzień
maja - 2
tydzień
maja - 3
tydzień
maja - 4
tydzień
maja - czerwiec
- maj
- 1
tydzień
czerwca - 2
tydzień
czerwca - 3
tydzień
czerwca - 4
tydzień
czerwca - lipiec
- czerwiec
- 1
tydzień
lipca - 2
tydzień
lipca - 3
tydzień
lipca - 4
tydzień
lipca - sierpień
- lipiec
- 1
tydzień
sierpnia - 2
tydzień
sierpnia - 3
tydzień
sierpnia - 4
tydzień
sierpnia - wrzesień
- sierpień
- 1
tydzień
września - 2
tydzień
września - 3
tydzień
września - 4
tydzień
września - październik
- wrzesień
- 1
tydzień
października - 2
tydzień
października - 3
tydzień
października - 4
tydzień
października - listopad
- październik
- 1
tydzień
listopada - 2
tydzień
listopada - 3
tydzień
listopada - 4
tydzień
listopada - grudzień
- listopad
- 1
tydzień
grudnia - 2
tydzień
grudnia - 3
tydzień
grudnia - 4
tydzień
grudnia - styczeń
1 tydzień marca - Owoce i warzywa
-
Posadź drzewka i krzewy owocowe
Niektóre drzewa i krzewy owocowe znacznie lepiej się przyjmują, gdy posadzimy je wiosną. Delikatniejsza od jesiennej wiosenna aura bardziej sprzyja brzoskwiniom, nektarynom, morelom, orzechom włoskim, pigwom, malinom, jeżynom i winoroślom.
-
Podkiełkuj ziemniaki
Jeśli chcesz wczesnym latem jeść pyszne, własne ziemniaczki, już teraz przygotuj je do sadzenia, czyli podkiełkuj je. Chodzi o to, żeby w momencie sadzenia (połowa kwietnia) ziemniaki miały już kiełki. Bulwy ziemniaków wykiełkują bez problemu, jeśli ułożysz je w skrzyneczce (może to być także wytłaczanka do jajek) tą stroną do góry, na której jest najwięcej oczek i ustawisz w jasnym, wilgotnym pomieszczeniu o temperaturze około 12-15˚C. Cieplejsze pomieszczenie nie jest dobre, bo kiełki będą za szybko się „wyciągały”.
-
Wycinaj chore gałęzie owocowych
Zanim rozpoczną się intensywne prace na grządkach i rabatach, wykorzystaj czas na dokładny przegląd drzewek i krzewów owocowych. Jeśli zauważysz chore pędy, najlepiej je wytnij. Jeśli na pędach malin są zgrubienia i wybrzuszenia, to znak, że żerują w nich groźne szkodniki. Takie pędy trzeba wyciąć.
Z kolei na gałązkach czarnych porzeczek czasem pojawiają się nienaturalnie duże pąki (niektórzy mówią, że kształtem przypominają małą kapustkę). To objaw, że porzeczkę zaatakował wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli tych dużych pąków jest niewiele - oberwij je, jeśli więcej – usuń całe gałęzie, jeśli jest zaatakowany cały krzew – musisz go wykopać i spalić.
Zobacz także inne rzeczy do zrobienia w tym tygodniu
Rośliny ozdobne
Rozmnażanie i cięcie
Szklarnia i tunel
Na skalniaku

Portrety roślin
zobacz więcej »
Płomyk wiechowaty
Phlox paniculata
Osoby wychowane na wsi znają tę bylinę bardzo dobrze, gdyż rośnie prawie w każdym ogródku. Płomyk jest doskonale widoczny, gdyż jego kwiaty zebrane w wiechy są osadzone na wysokich łodygach i mają jaskrawe kolory.

Akantolimon błoniasty
Acantholimon glumaceum
Ta roślina nie toleruje zamakania. Dobrze czuje się tylko w dokładnie zdrenowanej glebie, na skalniaku, w słonecznym, ciepłym miejscu. Ma cienkie, trawiaste, zimozielone, kłujące liście, zebrane w pęczki. Na ich tle bardzo ładnie wyglądają różowe kwiatuszki, które rozwijają się w czerwcu i lipcu.

Żurawka 'Amber Wave'
Heuchera 'Amber Wave'
Ta żurawka wyróżnia sie zdecydowanie złocisto-bursztynową barwą liści. Tworzy bardzo zgrabną, niewysoką kępkę, więc z powodzeniem może rosnąć na skalniaku, gdzie przez cały sezon będzie atrakcyjnym akcentem kolorystycznym.
Czytelnicy o nas
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar