Podlewaj skutecznie
Latem każdy ogrodnik przeżywa chwile załamania z powodu usychania niektórych roślin. Przykre niespodzianki spotykają nawet tych ogrodników, którzy dbają o swój ogród i często go podlewają. Otóż częste podlewanie, zwłaszcza "z ręki", nie zawsze oznacza dobre nawilżenie roślin. Aby skutecznie nawadniać rośliny, musisz przyjąć przemyślaną strategię, która pomoże ogrodowi, a jednocześnie zaoszczędzi ci wydatków na wodę.
Zapamiętaj kilka zasad:
1.
Lepsze jest podlewanie rzadziej i obficiej, niż często i powierzchownie. Zamiast polewać wodą z węża ziemię po wierzchu, ustaw zraszacz i zostaw go w jednym miejscu na pół godziny. Wówczas będziesz miał pewność, żę gleba zostanie przemoczona na 10-15 cm. Podlewanie powierzchowne daje krótki efekt odświeżenia roślin, ale na dłuższą metę może zaszkodzić korzeniom.
2.
O wiele skuteczniej podlejesz urządzeniem, które daje drobniutkie kropelki, niż silnym strumieniem, który może uszkodzić kwiaty i liście, a także wypłukać ziemię pod krzewem.
3.
Nie trzeba zbytnio rozpieszczać roślin, zwłaszcza młodych. Z jednej strony należy im się troskliwa opieka, ale trzeba je od początku przyzwyczajać do radzenia sobie z brakiem wody.
4.
Latem większe efekty uzyskasz podlewając ogród pod wieczór, niż rano, bo w dzień woda szybciej wyparowuje.
5.
Nigdy nie podlewaj zimną wodą w słoneczny dzień, bo możesz uszkodzić młode pędy roślin. Niekorzystny jest strumień zimnej wody dla kwitnących bylin. Kwiaty irysów, piwonii po mocnym prysznicu kładą się na ziemi i już nie mogą się podnieść.
6.
Pod drzewami i krzewami powinny być zagłębienia, tzw. misy, dzięki którym woda z podlewania nie będzie się rozlewać na boki.
Lucyna Grabowska, ogrodniczka

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Lipiec 2008 (nr 69)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Ostrożeń łąkowy ‘Atropurpureum’
Cirsium rivulare ‘Atropurpureum’
Na pewno znacie osty, które są uciążliwym zielskiem w naszych ogrodach. Jednak spośród ostrożeni, zwanych potocznie ostami, można wyróżnić kilka ozdobnych gatunków.

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'
Juniperus squamata 'Blue Carpet'
Blue Carpet po angielsku znaczy: niebieski dywan i taki właśnie jest ten płożący jałowiec. Należy do najlepszych iglastych krzewów okrywowych, nie ma specjalnych wymagań, dobrze rośnie i dość szybko się rozrasta.

Cieszynianka wiosenna
Hacquetia epipactis
Ta roślinka nie jest zbyt okazała, nieraz nawet trudno ją zauważyć bo lubi rosnąć w miejscach zacienionych, wilgotnych. Należy do nielicznej grupy bylin o zielonkawych kwiatkach, a właściwie listkach udających kwiatki.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski