Byliny
-
Dzielżan
BylinyBardzo lubię dzielżany w jesiennym ogrodzie. Tworzą zwarte, nabite kwiatami kępy, stanowią świetne wypełnienie rabat, wspaniale komponują się praktycznie z każdym innym kolorem i, co najważniejsze, są niezawodne - nie chorują, nie wymarzają i kwitną bez łaski.
-
Odętka wirginijska
Byliny -
Rudbekia
BylinyLato w tym roku nie rozpieszcza nas zbytnio wysokimi temperaturami oraz nadmierną ilością słońca. Nie stanowi to jednak problemu, gdy w ogrodzie rosną rudbekie - słoneczne kwiaty, które rozświetlają swą obecnością nawet najbardziej pochmurny i deszczowy dzień. Ich intensywnie złocisto-żółte, czy rudo-pomarańczowe kolory są jak złapane promienie i obietnica, że wcześniej czy później słońce jednak wyjrzy zza chmur.
-
Zawilec japoński
BylinyW redakcyjnym ogrodzie Twojego Ogrodnika, pod samymi oknami naszego biura, zaczyna kwitnąć zawilec japoński. Jest to przepiękna roślina, która sprawia, że gdy tylko się koło niej przechodzi, koniecznie trzeba przystanąć i pochylić w zachwycie nad jej subtelną urodą – nieważne ile razy by się nie przeszło, a w naszym przypadku jest to dość często.
-
Floks wiechowaty
BylinyLato – czas wypoczynku, marzeń i lenistwa. Zamknijcie więc, proszę, na chwilę oczy i oddajcie się błogim marzeniom. Wyobraźcie sobie piękne sielankowe krajobrazy polskiej wsi. Male, drewniane chaty, ich przydomowe ogródki, pełne barwnych i pachnących kwiatów. Pospacerujcie po tych ogródkach, czy widzicie tam floksy wiechowate? Na pewno, gdyż są to rośliny, które goszczą w każdym, nawet najmniejszym ogródku. Rosną w redakcyjnym ogrodzie "Twojego Ogrodnika" (ale to oczywiste), rosły u mojej babci, rosną u mojej teściowej i każdej sąsiadki, więc muszą rosnąć też i u Ciebie.
-
Liliowce
Byliny"Roślina uniwersalna" - takie skojarzenia przychodzą mi do głowy, kiedy w dwóch słowach należałoby przedstawić bohatera kolejnego odcinka cyklu ”Roślina Miesiąca”. Panie i Panowie: Liliowce – rośliny tysiąca zalet. Jeżeli ktokolwiek z Was nie ma ich jeszcze w swoich zbiorach, to na prawdę, należy szybko te braki uzupełnić.
-
Pysznogłówka
BylinyMonarda, pysznogłówka, bergamotka... to nazwy określające jedną z ciekawszych roślin, zamieszkującą redakcyjny ogród miesięcznika Twój Ogrodnik. Łatwa w uprawie, oryginalna, atrakcyjna, a do tego użyteczna.
-
Epimedium pstre, kwiat elfów
BylinyAż trudno uwierzyć, że roślina ta jest blisko spokrewniona z berberysami, bo w niczym ich nie przypomina. Epimedium dorasta do wysokości około 50 cm, najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu na glebie, która nie przesycha zbyt mocno.
-
Poziomka żółta 'Yellow Wonder'
BylinyPoziomka żółta ‘Yellow Wonder’ tworzy liczne, nieco wydłużone owoce o niespotykanej, kremowo-żółtej barwie;
-
Sasanka zwyczajna
BylinyKilkuletnia kępa sasanki może mieć kilkadziesiąt kwiatów rozwijających się stopniowo, dzięki czemu ta wczesnowiosenna bylina zdobi skalniak albo rabatkę przez wiele tygodni.
-
Tojad mocny
BylinyTojady są wdzięczną grupą bylin, które mniej doświadczonym ogrodnikom przypominają ostróżki. Jednak tojady mają zupełnie inne, błyszczące, zwykle ciemnozielone, dłoniasto klapowane liście.
-
Brunnera wielkolistna
BylinyBywa nazywana niezapominajką kaukaską. Ma duże liście kształtem przypominające serce i właśnie one są głównym atutem tej rośliny. Widać je wyraźnie do późnej jesieni, kiedy inne byliny już dawno pochowały się pod ziemię.
-
Głodek kaukaski
BylinyNazwa głodek ma swoje uzasadnienie. Określane tym mianem urocze, skalne karzełki uwielbiają być głodne i musisz to uszanować. Jeśli dasz im zbyt żyzne podłoże, zrobisz im krzywdę. Zapamiętaj to i nie uszczęśliwiaj ich na siłę. Do pełnego szczęścia potrzebują naprawdę niewiele.
-
Cieszynianka wiosenna
BylinyTa roślinka nie jest zbyt okazała, nieraz nawet trudno ją zauważyć bo lubi rosnąć w miejscach zacienionych, wilgotnych. Należy do nielicznej grupy bylin o zielonkawych kwiatkach, a właściwie listkach udających kwiatki.
-
Pluskwica groniasta
BylinyW moim ogrodzie pluskwica (nazywana także świecznicą z powodu kwiatostanów podobnych do świeczek) rośnie na środku dużej, półcienistej rabaty otoczona tawułkami, liliowcami, floksami wiechowatymi, pełnikami, astrami nowoangielskimi i wysokimi funkiami.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Obiela wielkokwiatowa
Exochorda racemosa
Obiela nie jest jeszcze u nas popularna, a szkoda, bo kiedy jest obsypana białymi, dużymi kwiatami, wygląda naprawdę pięknie.

Dzielżan
Helenium
Bardzo lubię dzielżany w jesiennym ogrodzie. Tworzą zwarte, nabite kwiatami kępy, stanowią świetne wypełnienie rabat, wspaniale komponują się praktycznie z każdym innym kolorem i, co najważniejsze, są niezawodne - nie chorują, nie wymarzają i kwitną bez łaski.

Wajgela 'Nana Purpurea'
Weigela florida ‘Nana Purpurea’
Nazwa tej wajgeli (krzewuszki) oznacza, że jest mała i ma purpurowe liście. Te dwie zalety sprawiają, że możecie ją wykorzystać w różnych miejscach w ogrodzie zarówno dużym, jak i zupełnie malutkim.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski