Firletka smółka
W ostatniej dekadzie maja pojawiają się purpurowo-czerwone, pełne, gęste kwiaty firletki smółki, które ozdabiają roślinę przez cały czerwiec. Tak intensywnych kolorów w ogrodzie nie jest zbyt wiele, dlatego ta bylina jest bardzo atrakcyjna.
Zanim zakwitnie, tworzy ładną, zwartą kępkę podłużnych trawiastych liści w ciemnozielonym kolorze. Liście pozostają na powierzchni ziemi także zimą. Jeśli po jesienno-zimowych szarugach zbrzydną, wystarczy wiosną lekko je przyciąć. Określenie "śmółka" przylgnęło do tej rośliny z powodu lepkiej, smolistej wydzieliny na górnej części łodyg. W moim ogrodzie rosną trzy odmiany smółki: o karminowych kwiatach pojedynczych, o purpurowo-czerwonych pełnych (ta odmiana nazywa się 'Splendens Plena') i o kwiatach pojedynczych bordowych, bardzo delikatnych.
Smółki nie są wybredne, mogą rosnąć na średnio żyznej glebie, pod warunkiem, że będzie przepuszczalna. Potrafią radzić sobie podczas niezbyt długich okresów suszy, ale lepiej zadbać, by gleba była zawsze lekko wilgotna. Brak wilgoci najszybciej widać po firletce pełnokwiatowej, która reaguje więdnięciem.
Do kupienia tutaj.
Nazwa łacińska: Lychnis viscaria

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, (nr 46)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Głodek kaukaski
Draba bruniifolia
Nazwa głodek ma swoje uzasadnienie. Określane tym mianem urocze, skalne karzełki uwielbiają być głodne i musisz to uszanować. Jeśli dasz im zbyt żyzne podłoże, zrobisz im krzywdę. Zapamiętaj to i nie uszczęśliwiaj ich na siłę. Do pełnego szczęścia potrzebują naprawdę niewiele.

Jaśmin właściwy nagokwiatowy
Jasminum nudiflorum
Pierwsze kwiaty jaśminu rozwijają się już w grudniu. Potem, w ciągu zimowych miesięcy, w zależności od pogody jest ich mniej lub więcej. Ten półpnący krzew bardzo czujnie reaguje na okresowe ocieplenia i wówczas rozwija większą ilość kwiatów, więc nie trzeba sie martwić, gdy po pierwszym śniegu część z nich opadnie - na cienkich sztywnych gałązkach ukrytych jest jeszcze wiele pąków.

Smagliczka skalna
Alyssum saxatile
Złocisto-żółte kępy smagliczki skalnej widoczne są z daleka. W kwietniu i w maju kwiatów jest tak dużo, że nie widać spod nich srebrzysto-szarych owłosionych listków. Dzięki tym listkom zebranym w rozety smagliczka jest atrakcyjną byliną skalną przez cały rok. Z powodzeniem może też rosnąć na płaskiej rabacie, albo tworzyć obwódki.
Czytelnicy o nas
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda