Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'
Blue Carpet po angielsku znaczy: niebieski dywan i taki właśnie jest ten płożący jałowiec. Należy do najlepszych iglastych krzewów okrywowych, nie ma specjalnych wymagań, dobrze rośnie i dość szybko się rozrasta.
Po 10 latach osiąga wysokość 0,5 metra i średnicę około 2-2,5 m. Nadaje się do obsadzania większych powierzchni, zarówno płaskich, jaki i skarp. Bardzo dobrze znosi przycinanie i dzięki temu możesz go posadzić nawet na skalniaku. Posadzony u stóp wysokiego jałowca kolumnowego, stanowi bardzo ładne niebieskie tło. Jest przydatny do tworzenia kolorowych kompozycji z krzewów iglastych i liściastych, ładnie wygląda na wrzosowisku. Staraj się umieścić go w miejscu słonecznym, będzie wtedy miał piękne srebrzystoniebieskie igły. W półcieniu też sobie poradzi, choć igiełki mogą mieć więcej barwy zielonej, natomiast w cieniu będzie się męczył, miejscami wyłysieje, a także straci część igieł.
Posadź go w żyzną ziemię ogrodową, bo nie musi mieć gleby specjalnie kwaśnej, ani też zbyt wapiennej. Najlepszy termin przycinania to połowa kwietnia i pierwsza połowa sierpnia.
Rozmnażać tego jałowca można w drugiej połowie lipca, kiedy to trzeba oderwać niedużą boczną gałązkę, skrócić ją o połowę (odcinając górę gałązki), zanurzyć dolny koniec w ukorzeniaczu do krzewów iglastych i posadzić do doniczki lub skrzyneczki w mieszance torfu i piasku. Doniczkę postaw w namiocie lub szklarni, zraszaj od czasu do czasu sadzonkę i cierpliwie czekaj do wiosny, kiedy powinna wypuścić korzonki.
Nazwa łacińska: Juniperus squamata 'Blue Carpet'

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, (nr 7)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Cieszynianka wiosenna
Hacquetia epipactis
Ta roślinka nie jest zbyt okazała, nieraz nawet trudno ją zauważyć bo lubi rosnąć w miejscach zacienionych, wilgotnych. Należy do nielicznej grupy bylin o zielonkawych kwiatkach, a właściwie listkach udających kwiatki.

Akantolimon błoniasty
Acantholimon glumaceum
Ta roślina nie toleruje zamakania. Dobrze czuje się tylko w dokładnie zdrenowanej glebie, na skalniaku, w słonecznym, ciepłym miejscu. Ma cienkie, trawiaste, zimozielone, kłujące liście, zebrane w pęczki. Na ich tle bardzo ładnie wyglądają różowe kwiatuszki, które rozwijają się w czerwcu i lipcu.

Krwawnik pospolity
Achillea millefolium
Największą zaletą tej rośliny jest jej odporność na suszę, lichą ziemię i ostre słońce, a więc na warunki, w których inne rośliny miałyby problemy. Jeśli w twoim ogrodzie jest piaszczysta pustynia, przepuszczająca każdą kroplę wody, możesz bez obaw posadzić tam krwawniki. Są efektowne przez całe lato i jesień, bo kwitną od czerwca do października, a po przekwitnięciu można je ścinać do suchych bukietów.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda