Żylistek szorstki
Kwiaty żylistka są niewielkie, ale jest ich takie mnóstwo, że krzew w pełni kwitnienia, czyli na początku lipca, przypomina biały obłok. Żylistek będzie miał piękny wygląd tylko wówczas, gdy posadzisz go w słonecznym miejscu i zostawisz mu dostatecznie dużo przestrzeni, aby jego wyprostowane gałązki mogły swobodnie się rozrastać.
Ta roślina „wciśnięta” między inne krzewy, co niestety często się zdarza, nie może się w pełni rozwinąć i daje nam tylko namiastkę swej urody.
Określenie „szorstki” wzięło się od gęsto owłosionych liści, które w dotyku są szorstkie. Białe kwiatki kształtem przypominają dzwoneczki, które w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, pełne, śnieżnobiałe albo lekko zaróżowione z zewnątrz.
Odpowiednia dla żylistków jest gleba żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Łuszcząca się, odstająca od gałęzi kora nie jest objawem choroby, lecz cechą charakterystyczną tej rośliny.
Nazwa łacińska: Deutzia scabra

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, nr 36
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Jałowiec płożący 'Pancake'
Juniperus horizontalis 'Pancake'
Zaprezentowana na targach „Zieleń To Życie” w 2012 roku nowa holenderska odmiana tej bardzo popularnej od paru lat, doskonałej rośliny okrywowej. Jej cechą jest gęsty zwarty pokrój z wszystkimi pędami płożącymi po powierzchni gleby, które tworzą gęsty dywan.

Jaśminowiec wonny ‘Aureus’
Philadelphus coronarius ‘Aureus’
Złocisto-żółte liście są największą ozdobą tej odmiany. Najbardziej jaskrawą, żółtą barwę mają wiosną, latem robią się żółtozielone. Pojedyncze, białe kwiaty rozwijają się pod koniec maja i w czerwcu.

Lilak Meyera
Syringa meyeri
Nieduży zgrabny krzew, obsypany w końcu maja i w czerwcu purpurowo-fioletowymi kwiatami. Czasem może zawitać drugi raz w końcu lata.
Czytelnicy o nas
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar