Szkoła cięcia
Wielu z Was boi się cięcia, bo nie wiecie jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy. W naszym cyklu „Szkoła cięcia” krok po kroku opisujemy i pokazujemy na rysunkach, co i kiedy trzeba przycinać.
Jesteśmy pewni, że dzięki naszym radom zawartym w miesięczniku "Twój Ogrodnik" przestaniecie się bać sekatora czy piły. Dowiecie się także, jakich błędów należy unikać, kiedy cięcie jest niewskazane lub wręcz szkodliwe dla roślin. Jeśli, mimo naszych wskazówek, nie będziecie chcieli niczego przycinać, doradzimy Wam, które rośliny mogą obejść się bez cięcia.
-
Jak ciąć aktinidię
Szkoła cięciaJeśli chcecie latem zrywać pyszne owoce aktinidii (kiwi), musicie co roku ciąć krzewy, aby nie dopuścić do ich zagęszczenia. Aktinidię tniemy właśnie teraz, w lutym. Nie odkładajcie cięcia, bo wkrótce zaczną krążyć soki i wasza aktinidia podczas cięcia będzie płakać (z każdej ranki będą wyciekać soki), a to może być dla kiwi niebezpieczne.
-
Iglaki - jak ciąć?
Szkoła cięciaDrzewa i krzewy iglaste zaskakują swymi rozmiarami niejednego ogrodnika. Musisz nauczyć się panować nad swoimi iglakami, bo w przeciwnym razie będą rosły, jak im się podoba.
-
Cięcie róż latem
Szkoła cięciaRóże wymagają przycinania nie tylko wiosną, ale także latem. Cięcie wiosenne ma na celu pobudzenie róż do wypuszczenia nowych pędów oraz odmłodzenie ich, natomiast cięcie letnie ma na celu wydłużenie okresu kwitnienia.
-
Ścinamy byliny
Szkoła cięciaNiektóre byliny powinniście ściąć po kwitnieniu nie tylko po to, by ponownie zakwitły. Chodzi także o to, by zamiast przekwitniętych badyli, szybciej rozwijała się ładna kępa liści, która znajduje się tuż przy gruncie.
-
Jak ciąć lawendę
Szkoła cięciaLawenda nie ma prawie żadnych wymagań, poza jednym: musi być systematycznie przycinana, bo w przeciwnym razie z czasem wyłysieje od dołu, gałązki będą coraz dłuższe, ale sczerniałe, brzydkie, z krótkimi odcinkami liści na górze.
-
Jak usunąć odrosty korzeniowe?
Szkoła cięciaODROSTY KORZENIOWE – usuwamy w miejscu, z którego wyrastają, czyli ucinamy je pod ziemią.
-
W lutym rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów
Szkoła cięciaPrzy ładnej, suchej, słonecznej pogodzie (bez mrozu) możecie rozpocząć wycinanie starych konarów drzew ozdobnych i owocowych, prześwietlanie koron i usuwanie odrostów z pnia.
-
Cięcie piwonii drzewiastej
Szkoła cięciaPo przekwitnięciu piwonii krzewiastej (nazywanej też drzewiastą) nie zwlekaj ze ścięciem zwiędłych kwiatów.
-
Letnie cięcie klonów
Szkoła cięciaKlony palmowe, które dobrze zadomowiły się w ogrodzie, potrafią rosnąć bardzo bujnie, nieraz nawet aż nazbyt bujnie. Jeśli rozwój drzewek jest harmonijny, możemy im pozwolić rosnąć, jak chcą.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Jałowiec płożący 'Pancake'
Juniperus horizontalis 'Pancake'
Zaprezentowana na targach „Zieleń To Życie” w 2012 roku nowa holenderska odmiana tej bardzo popularnej od paru lat, doskonałej rośliny okrywowej. Jej cechą jest gęsty zwarty pokrój z wszystkimi pędami płożącymi po powierzchni gleby, które tworzą gęsty dywan.

Bodziszek wspaniały
Geranium magnificum
Jeden z najokazalszych bodziszków, osiąga 50 do 70 cm wysokości. Jego zaletą są bardzo duże kwiaty barwy purpurowo-niebieskiej z ciemniejszymi żyłkami; wyrastają na rozgałęzionych szypułkach po kilka sztuk na pędzie.

Zawilec japoński
Anemone japonica
W redakcyjnym ogrodzie Twojego Ogrodnika, pod samymi oknami naszego biura, zaczyna kwitnąć zawilec japoński. Jest to przepiękna roślina, która sprawia, że gdy tylko się koło niej przechodzi, koniecznie trzeba przystanąć i pochylić w zachwycie nad jej subtelną urodą – nieważne ile razy by się nie przeszło, a w naszym przypadku jest to dość często.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
"Dziękuję za piękny, interesujący i bardzo przydatny zwykłym działkowcom - miłośnikom roślin - nie profesjonalistom - miesięcznik Twój Ogrodnik. Kupuję go od ponad roku. Nie jestem prenumeratorką, ale entuzjastką tego wydawnictwa, propagując go wśród znajomych (...)"
Wanda Malinowska
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski