25 11 2020

Wysoka grządka

Kategoria:

Dla ciepłolubnych i wymagających warzyw warto przygotować wysoką grządkę, która wiosną szybko się nagrzewa i zapewnia roślinom bardzo dobre odżywianie. Dodatkowo, dzięki temu, że warzywa rosną wyżej, nie trzeba się tak bardzo schylać, co sprawia, że radością z ich uprawy mogą cieszyć się również osoby strasze.

Teraz, podczas jesiennych porządków, usuwamy z rabat wiele resztek roślinnych, które można wykorzystać jako podłoże do wysokiego zagonu. Podczas zimy te odpady zdążą się rozłożyć, a wiosną wytworzą ciepło potrzebne kiełkującym roślinom. Grządkę zakładamy w słonecznym miejscu, rozpoczynając pracę od spulchnienia ziemi, na której ustawiamy zbite z desek ścianki.

Najlepiej, gdy szerokość grządki nie przekracza 150 cm, a jej wysokość optymalna to 30-60 cm

Długość grządki jest dowolna, natomiast szerokość powinna być taka, żebyśmy mogli bez trudu ją spulchniać i odchwaszczać (około 150 cm). Najkorzystniejsze jest takie ustawienie naszej grządki, aby jej dłuższy bok był skierowany z północy na południe.

Na dnie układamy siatkę o drobnych oczkach, aby do środka nie przedostały się gryzonie. Najniższa warstwa to rozdrobnione gałęzie i chrust, na niej rozkładamy warstwę ziemi ogrodowej, potem dajemy różne świeże resztki roślinne (wyrwane chwasty bez nasion, łodygi i korzenie bylin, liście), następnie znowu ziemię.

Kolejną warstwą może być darń położona zielonym do spodu, a potem przerobiony obornik. Na samą górę dajemy ziemię ogrodową wymieszaną z kompostem. Każdą warstwę trzeba starannie udeptywać, a na końcu podlać zagonek.

Na wysokiej grządce najlepiej rosną warzywa ciepłolubne

W pierwszym roku, kiedy nasza grządka jest najbardziej zasobna w składniki pokarmowe, sadzimy warzywa o dużych wymaganiach, takie jak ogórki, kalafiory, kapustę, brokuły.

W drugim roku możemy posadzić kalarepę, marchew, cebulę, buraki, które mają średnie potrzeby co do żyzności gleby, a w kolejnym roku – zioła, fasolę karłową, bób, gdyż im wystarczy gleba mniej żyzna.

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
    z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

    Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
    nowości z naszego ogrodu i szkółki,
    zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.