Zadbaj o kwiaty przed urlopem
Właśnie rozpoczyna się sezon urlopowy. Pamiętaj, że rośliny pozostawione same sobie, mogą nie przetrwać tego okresu.
Wyjeżdzając na wakacje, najlepiej oddać klucze do mieszkania zaprzyjaźnionemu sąsiadowi – gorzej jednak, jeżeli podczas naszej nieobecności zamiast podlewać kwiaty robi on imprezy czy smaży powidła w kuchni.
Dlatego w lipcowym numerze "Twojego Ogrodnika" (2013) przygotowaliśmy dla Was praktyczne rady jak przed urlopem zadbać o kwiaty w domu i rośliny w ogrodzie tak, aby mogły przerwać ten trudny czas.
Oto kilka naszych propozycji:
1. Przed wyjazdem dobrze podlejcie rośliny i odsuńcie je od okien - powinny stać w miejscu o rozproszonym świetle.
2. Do dużych donic możecie wkopać do góry dnem napełnioną wodą plastikową butelkę; przed wkopaniem w nakrętce należy zrobić kilka dziurek, przez które woda powoli będzie sie sączyć do ziemi.
3. Można też postawić wyżej niż ustawione doniczki wiadro wypełnione wodą; do wiadra wkładamy bawełniany sznurek, a drugi koniec sznurka umieszczamy w doniczce i zabezpieczamy przed wysunięciem się. Woda powoli będzie sączyć sie do doniczek.
Tak przygotowane rośliny powinny przetrwać naszą nieobecność przez 2-3 tygodnie.
Tomasz Trelka

Artykuł pochodzi z miesięcznika: Twój Ogrodnik, Lipiec 2013 (nr 129)
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego archiwum numerów.
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Rudbekia
Rudbeckia
Lato w tym roku nie rozpieszcza nas zbytnio wysokimi temperaturami oraz nadmierną ilością słońca. Nie stanowi to jednak problemu, gdy w ogrodzie rosną rudbekie - słoneczne kwiaty, które rozświetlają swą obecnością nawet najbardziej pochmurny i deszczowy dzień. Ich intensywnie złocisto-żółte, czy rudo-pomarańczowe kolory są jak złapane promienie i obietnica, że wcześniej czy później słońce jednak wyjrzy zza chmur.

Wajgela 'Nana Purpurea'
Weigela florida ‘Nana Purpurea’
Nazwa tej wajgeli (krzewuszki) oznacza, że jest mała i ma purpurowe liście. Te dwie zalety sprawiają, że możecie ją wykorzystać w różnych miejscach w ogrodzie zarówno dużym, jak i zupełnie malutkim.

Jałowiec pospolity 'Repanda Variegata'
Juniperus communis ‘Repanda Variegata’
Gałązki tego karłowatego jałowca układają się poziomo tuż nad ziemią. Igły są miękkie, ciemnozielone z wierzchu, niebieskawe od dołu i bardzo gęste. Dorosła roślina (po 10 latach) osiąga około 1.5 m średnicy i zaledwie 30 cm wysokości. Dzięki temu nadaje się doskonale do okrywania gleby zarówno na terenach płaskich, jak i na skarpach.
Czytelnicy o nas
Miesiecznik jest wspaniały. Ciągle korzystam z informacji i porad w nim zawartych. Znajomi także zwracają sie do mnie z pytaniami dotyczącymi roślin, gdyż wiedzą, że zawsze dzieki "Twojemu ogrodnikowi" znajdę na nie odpowiedź.
Anna Bar
(...) lubię proste, schematyczne rysunki - dzieki nim nauczyłam się jak ciąć róże, robić sadzonki itp. Z zapałem czytam "Portrety roślin". Dobrze, że oprócz suchej informacji podaje Pani wskazówki praktyczne. (...)
Katarzyna Żmuda
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski