Wyniki wyszukiwania " kalina koralowa":
-
Krzewy ozdobne na każdą porę roku
Pomysł na ogródDla osób, które chcą mieć w ogrodzie przez cały sezon coś kolorowego, ale nie mają czasu pielęgnować rabatek z kwiatami, przygotowałam kalendarz kwitnienia krzewów. Krzewy nie wymagają tyle pracy, co byliny lub kwiatki jednoroczne, nie są tak wrażliwe na suszę, lepiej radzą sobie nawet wtedy, gdy zapomnimy wyrwać rosnące obok nich chwasty. Mam nadzieję, że kalendarz kwitnienia będzie pomocny także tym Czytelnikom, którzy chcieliby w swoich ogrodach wprowadzić zmiany i tak dobrać krzewy, aby mieć kwiaty przez wiele miesięcy.
-
Co i jak rozmnażać w ogrodzie przez cały rok
ABC RozmnażaniaJeżeli chcecie bardziej na serio zająć się ogrodnictwem, przed wami prędzej lub później stanie ambitne zadanie własnoręcznego rozmnażania roślin. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jaka satysfakcja! Nasz kalendarz rozmnażania podpowie, kiedy jest najlepsza pora na pozyskiwanie sadzonek czy wysiew kwiatów, a kiedy należy szczepić drzewa owocowe.
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
1 tydzień lutego - Rozmnażanie i cięcie
Przygotuj się do rozmnażania krzewów ozdobnych
zobacz więcej » -
(nr 46)
Drodzy Czytelnicy
Często słyszę utyskiwania ogrodników na brak miejsca na nowe rośliny. Rzeczywiście na rynku jest coraz więcej nowości, których nasze ogrody nie są w stanie pomieścić. Jeśli macie niewielką działkę, spróbujcie uzyskać nowe miejsce dla bylin skalnych i niewielkich krzewów poprzez wybudowanie suchego murka. Taki murek możecie postawić samodzielnie, trzeba tylko zgromadzić potrzebne kamienie, gruz, piasek. Jeśli będziecie przestrzegać zasad, które opisaliśmy na stronach 14-15, na pewno ta praca przyniesie wam wiele satysfakcji, a murek będzie solidny i upiększy wasz ogródek.
Można mnóstwo roślin zmieścić na rabatach wzdłuż ścieżki na działce prowadzącej do furtki do altanki. Byliny mogą byś posadzone bardzo gęsto, bo bliskie sąsiedztwo im nie przeszkadza. Trzeba tylko tak je rozmieścić, żeby wzajemnie się uzupełniały i po kolei zakwitły. Jak to zrobić, przeczytacie i obejrzycie na zdjęciach na stronach 18-19.
Jeśli mimo zagęszczenia nadal będzie brakować miejsca, po prostu spróbujcie się rozstać z niektórymi dużymi roślinami i w ich miejsce posadźcie nowe, mniejsze. Właściciele małych ogródków często wymieniają krzewy i drzewka na ich miniaturowe odpowiedniki. Takich miniatur jest całkiem sporo. Na przykład zamiast normalnej forsycji, która dorasta do 2 metrów wysokości i tyleż samo szerokości, możecie posadzić forsycje 'Maluch', która kwitnie znacznie dłużej i bardzo przyjemnie pachnie. Zamiast normalnego żylistka, możecie posadzić żylistek wysmukły dorastający tylko do 60 cm, o jasnych, złocisto-białych liściach. Takich małych krzewów jest znacznie więcej. Przeczytacie o nich na stronach 7-9.
Lucyna Grabowska -
Luty 2016 (160)
Drodzy Czytelnicy
Już tylko kilka tygodni zostało na spokojne planowanie i przygotowanie do kolejnego sezonu. Dla tych, którzy pragną ożywić kolorami ogród latem i jesienią, a nie mają już miejsca, przygotowaliśmy projekty barwnych rabatek na trawniku (s. 6). Jeśli planujecie wysiewy warzyw i kwiatów na parapecie, warto wcześniej dowiedzieć się, jak to robić, by uzyskać mocne, zdrowe sadzonki (s. 12). Wczesna wiosna to dobra pora na przycięcie iglaków (s. 24).
Już niebawem do naszych ogrodów zawitają zwiastuny wiosny (s. 4)
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Bergenia
Bergenia cordifolia
Bergenię zaliczam do żelaznego repertuaru bylin ogrodowych, bo naprawdę ma zdrowie nie do zdarcia i krzepę, jakiej mogą jej pozazdrościć inne kwiaty. Jest rośliną uniwersalną.

Dereń jadalny
Cornus mas
Dereń jadalny, nazywany też dereniem właściwym, śmiało można zaliczyć do najcenniejszych krzewów. Jest atrakcyjny zarówno jako roślina ozdobna, jak i użyteczna, bo z owoców można zrobić dżemy, konfitury, nalewki, m.in. słynną dereniówkę i wina.

Cebulica
Scilla siberica
Niebieskie łany niewysokich dzwoneczków, pojawiające się już w marcu pod drzewami, w trawie, albo na rabatach to cebulica syberyjska, wczesnowiosenny kwiatek cebulowy. Wystarczy raz posadzić kilkanaście cebulek, a z roku na rok będzie tych miłych kwiatuszków coraz więcej.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska