Wyniki wyszukiwania " mydlnica":
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
(nr 29)
Drodzy Czytelnicy
Późną jesienią większość z nas popada w ponury nastrój. Dla mnie najgorszy jest listopad. W grudniu żyję już Świętami i podziwianiem świątecznych roślin, takich jak ostrokrzew, jaśmin właściwy, ciemiernik biały. Zimowe kwiaty, przyznaję, podziwiam tylko do pewnego momentu. Tuż przed Bożym Narodzeniem wykorzystuję je do dekoracji i nieraz muszę używać różnych sposobów, aby rozwinęły się szybciej, niż zamierzają i by były najładniejsze w Wigilię.
Kiedy grudzień jest stosunkowo ciepły, białe kwiatki ciemierników, nazywane różami Bożego Narodzenia mają szansę rozwinąć się w okolicy Świąt, kiedy to można je ściąć i postawić na stole w wazoniku. Jednak podczas mroźnej pogody pąki ciemierników ,,siedzą’’ tuż przy ziemi i nie mają zamiaru ruszyć się do góry nawet o centymetr. Wtedy pomagam im w następujący sposób. Wybieram roślinę z największą ilością pąków, ostrożnie wykopuję z bryłką ziemi, sadzę do doniczki i przenoszę do domu, do pomieszczenia niezbyt mocno ogrzewanego. Po kilku dniach ciemiernik ,,dostaje przyspieszenia’’, rozwija kwiaty, które mogę ściąć i dać do wazonika, albo całą roślinę wraz z doniczką postawić na świątecznym stole.
Bardzo dekoracyjne są także gałązki jaśminu oblepione żółtymi kwiatkami, umieszczone w wazonie z wodą. Jeśli grudzień jest mroźny, pąki nie są mocno nabrzmiałe i czekają na lepszą pogodę. W takiej sytuacji gałązki trzeba ściąć dwa tygodnie wcześniej. Jeśli pąki są grube i wyraźnie żółkną, można gałązki ściąć kilka dni przed Świętami.
Lucyna Grabowska
-
Lipiec 2007 (nr 57)
Drodzy Czytelnicy
Latem w ogrodzie jest bardzo dużo cięcie. Na każdym kroku napotykam gałązki, które trzeba skrócić, przekwitnięte kwiaty, które trzeba ściąć, konary drzew, które trzeba odciąć piłą. Dlatego nie rozstaję się z sekatorem i tnę. I wam radzę to samo.
W tym numerze temat letniego cięcia przewija się kilka razy. Przypominamy o konieczności ścinania przekwitniętych kwiatów bylin i roślin jednorocznych, a także pokazujemy na rysunkach, w jaki sposób należy to robić.
Sekator w naszych rękach może pomóc roślinom w dalszym rozwoju, ale pamiętajcie, że jeden nieopatrzny ruch może pozbawić was ślicznych kwiatków do końca sezonu. Tak, niestety, zdarza się, gdy zbyt nisko zetniemy kwitnące rośliny jednoroczne. Natomiast, jeżeli będziemy ścinać na bieżąco tylko same przekwitające główki z kawałkiem łodyżki, doczekamy się szybko nowych kwiatków.
Po zebraniu owoców, trzeba przesadzić, a nieraz także zdecydowanie skrócić korony wiśni i czereśni. Nie zwlekajcie z tym i starajcie się zakończyć cięcie w ostatniej dekadzie sierpnia, gdyż późniejsze cięcie może narazić wasze drzewa na przemarzanie.
Przez całe lato możecie ścinać i suszyć nie tylko kwiaty wielu popularnych bylin, ale także ich gniazda nasienne i owoce.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Cebulica
Scilla siberica
Niebieskie łany niewysokich dzwoneczków, pojawiające się już w marcu pod drzewami, w trawie, albo na rabatach to cebulica syberyjska, wczesnowiosenny kwiatek cebulowy. Wystarczy raz posadzić kilkanaście cebulek, a z roku na rok będzie tych miłych kwiatuszków coraz więcej.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Aurea’
Ten cyprysik jest nazywany nitkowanym, gdyż jego złociste gałązki wyglądają bardzo delikatnie i kojarzą się z tysiącami zwisających nitek.

Bożykwiat Meada
Dodecatheon meadia
Kwiaty bożykwiata mogą się kojarzyć z fiołkami alpejskimi, ale są bardziej wydłużone i bardzo delikatne. Zawsze przyciągają wzrok, bo są oryginalne, zebrane po kilkanaście sztuk w baldachach na szczycie dość wysokiej łodyżki, znacznie wyższej niż kępa liści wyrastających bezpośrednio z gruntu.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska