Wyniki wyszukiwania "świerk kłujący":
-
Wybieramy choinkę
Rady i sposobyJak co roku w okresie przedświątecznym zastanawiamy się: jaką choinkę wybrać? Chcemy, żeby drzewko było świeże, długo utrzymywało igły, pachniało lasem, no i oczywiście nie kłuło przy dekorowaniu. Niestety, nie można mieć wszystkiego – dlatego, zanim podejmiecie decyzję, przeczytajcie, czym różnią się od siebie jodła, świerk i sosna a także – o czym należy pamiętać, decydując się na sztuczną choinkę.
-
Lubią glebę wapienną
Pomysł na ogródWiększość drzew, krzewów i bylin dobrze rośnie w glebie uniwersalnej, czyli żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Są jednak pewne grupy roślin, które lubią, albo nawet musza mieć glebę bardzo kwaśną, jak na przykład rododendrony, albo wapienną, jak na przykład winorośl.
-
(nr 18)
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do krytycznego spojrzenia na ogród na początku zimy, najlepiej wtedy, gdy jeszcze nie ma śniegu i przed okryciem roślin. Jeśli uznacie, że jest w nim szaro, smutno i miejscami goło, pomyślcie o zmianach. Dobrze urządzony ogród jest ładny nie tylko w maju, kiedy wszystko kwitnie na potęgę, ale daje właścicielowi także choć trochę radości w tak zwanych brzydkich miesiącach.
Nie musicie wprowadzać rewolucyjnych zmian, czasem wystarczy po prostu dosadzić w ogródku skalnym dwa lub trzy iglaczki, które będą ciemnozielone, rude, lub fioletowe zimą, a wiosną dosłownie w oczach zmienią kolory na żywozielony, złoty i srebrzystoniebieski. Zimą bardzo dobrze widać, gdzie przydałaby się zawsze zielona kępka, która ożywi puste miejsca po bylinkach schowanych pod ziemią. Takie ładne odporne na mróz kępki możecie uzyskać bardzo szybko z głodków, zimozielonych gęsiówek, a przede wszystkim z rojników, które są wspaniałą ozdobą skalniaka przez okrągły rok. Bardzo przydatne są macierzanki, zwłaszcza te najniższe, ścielące się tuż przy ziemi, odporne na deptanie.
Mimo, że ogrodem zajmuję się od wielu lat, każdego roku w grudniu niezmiennie wzruszam się widokiem skromnych kwiatuszków fiołka rogatego, którego świeże kępki rozkwitają w czasie, gdy inne rośliny musimy chronić przed nadmiarem wilgoci, mrozem, zimnymi wiatrami. Starajcie się mieć w ogródku choć parę takich kwiatuszków na pociechę. Ich widok pomoże Wam przetrwać do wiosny.
Lucyna Grabowska -
Lipiec 2013 (nr 129)
Drodzy Czytelnicy
Lato to trudny okres dla wielu roślin. Grozi im upał albo gwałtowne ulewy i gradobicie. Warzywa i byliny są atakowane przez mączniaka i inne choroby. Róże cierpią z powodu mszyc. Bądźcie czujni, obserwujcie dokładnie swoje rośliny. O wiele łatwiej i szybciej uwolnicie je od chorób i szkodników, jeśli zareagujecie odpowiednio wcześnie. Jak to robić i jak przygotować ogród do urlopu, przeczytacie w tym numerze.
Życzę miłego wypoczynku
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Piwonia żółta
Peonia lutea
Jest naprawdę pięknym i wielce oryginalnym krzewem ze względu na żółte, kwiaty, które wyrastają pojedynczo na końcach gałązek i wyraźnie kontrastują z zielonymi liśćmi pokrytymi od spodu niebiesko-zielonym nalotem. Szkoda, ze piwonia żółta jest u nas tak mało znana i rzadko sadzona w ogrodach.

Bergenia
Bergenia cordifolia
Bergenię zaliczam do żelaznego repertuaru bylin ogrodowych, bo naprawdę ma zdrowie nie do zdarcia i krzepę, jakiej mogą jej pozazdrościć inne kwiaty. Jest rośliną uniwersalną.

Erynus alpejski
Erinus alpinus
Erynus tworzy na skalniaku urocze, zgrabne kępki ładnych, zielonych listków z różowymi, białymi albo liliowo-różowymi kwiatuszkami, które pojawiają się w dużych ilościach od połowy maja i kwitną przez cały czerwiec.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska