Wyniki wyszukiwania "dynia":
-
Dynia - smaczna, lecz wymagająca
Dynie coraz częściej staramy się uprawiać w ogrodach, gdyż ma wiele zalet. To istna skarbnica pożytecznych dla nas składników - karotenu (prowitaminy A), cukrów i innych związków mineralnych, natomiast nie gromadzi metali ciężkich. Jest przy tym lekkostrawna i przede wszystkim bardzo smaczna - zupą z dyni nie wzgardzi największy niejadek. No i jest też niezaprzeczalną ozdobą ogrodu, gdyż jej owoce występują w rozmaitych kształtach i kolorach. Nie jest to jednak roślina łatwa w uprawie. Co robić, żeby się udała, a czego się wystrzegać - dowiecie się z tego artykułu.
-
Co i jak rozmnażać w ogrodzie przez cały rok
ABC RozmnażaniaJeżeli chcecie bardziej na serio zająć się ogrodnictwem, przed wami prędzej lub później stanie ambitne zadanie własnoręcznego rozmnażania roślin. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jaka satysfakcja! Nasz kalendarz rozmnażania podpowie, kiedy jest najlepsza pora na pozyskiwanie sadzonek czy wysiew kwiatów, a kiedy należy szczepić drzewa owocowe.
-
Kalendarz prac w warzywniku
Mając własny, choćby niewielki, kawałek ziemi, albo nawet balkonowe skrzynki, możecie pokusić się o wyhodowanie ziół czy mini-pomidorków, które przydadzą się w kuchni i warto mieć je zawsze świeże pod ręką. A gdy już złapiecie bakcyla, nawet uprawa dyni nie będzie wam straszna. Ten kalendarz pomoże zaplanować pracę w warzywniku przez cały rok i przygotuje na nowe ogrodnicze wyzwania.
-
3 tydzień maja - Owoce i warzywa
Wysiej ciepłolubne
zobacz więcej » -
Lipiec 2015 (nr 153)
Drodzy Czytelnicy
W lipcu ogród tętni pełnią życia. Podziwiamy dziesiątki kolorów, napawamy się wieloma zapachami, smakujemy owoce i warzywa, uszczykujemy aromatyczne listki ziół. W tym miesiącu możemy sobie pozwolić na chwile słodkiego lenistwa, jednak pod warunkiem, że nie będą one trwały wiecznie. Trzeba przecież podlewać ogród, ścinać przekwitające kwiaty, tępić szkodniki, przycinać zbędne gałązki, nawozić kwiaty jednoroczne. Niestety, chwasty rosną jak oszalałe i ciągle od nowa trzeba pielić grządki i rabaty.
Życzę Wam cierpliwości
Lucyna Grabowska
-
Listopad-Grudzień 2016 (169)
Nie ma nic gorszego od późnojesiennej beznadziei i nudy. W tym numerze zadbaliśmy o to, abyście nie nudzili się ani przez chwilę. Z kolorowych liści, gałązek i owoców krzewów ozdobnych możecie przygotować niepowtarzalne wiązanki na groby bliskich Wam osób (s. 16). Jesienne smutki możecie rozgonić wesołymi kompozycjami wokół wejścia do domu z dyniami w roli głównej (s. 6). Dla niektórych roślin wymagających okrycia na zimę możecie przygotować gustowne wdzianka (s. 15). Z papieru gazetowego razem z dziećmi możecie zrobić kolorowe jabłuszka na choinkę (s. 7).
Zapewniam, że te prace przyniosą Wam radość i satysfakcję.
Lucyna Grabowska
Popularne tagi

Portrety roślin
zobacz więcej »
Ketmia syryjska
Hibiscus syriacus
Druga połowa lata to czas, kiedy do naszych ogrodów małymi krokami zaczyna zaglądać jesienna aura, a choć słońce w południe mocno grzeje, to ranki i wieczory są co raz chłodniejsze. Wprawdzie na rabatach wciąż trwa niezakłócony spektakl kwiatów jednorocznych i letnich bylin, jednak w przypadku krzewów nie jest to już tak oczywiste. O tej porze roku, trudno znaleźć w ogrodzie krzew, który byłby obsypany kwiatami. Nie jest to jednak niemożliwe, są krzewy, które zakwitają bardzo późno. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest ketmia syryjska, popularnie nazywana hibiskusem ogrodowym.

Parzydło leśne
Aruncus dioicus
Parzydło należy do bylin – olbrzymów, gdyż wyrasta ponad dwa metry i jest niekiedy większe od popularnych krzewów ogrodowych takich jak tawuła czy berberys.

Stopowiec himalajski
Podophyllum hexandrum lub Podophyllum emodi
Bardzo lubię obserwować stopowca w każdym momencie jego życia. Pąki liściowe tuż przy ziemi pojawiają się w kwietniu, stulone i skierowane w dół liscie rosną bardzo szybko. Liście najpierw są brązowo-zielone, błyszczące, potem zielenieją, rozprostowują się i przybierają duże rozmiary.
Czytelnicy o nas
"Twój Ogrodnik to gazeta, która pozwoliła mi inaczej spojrzec na mój skalniak..."
Adam Nowak
"Co, gdzie, obok czego można, a obok czego nie... Lektura waszego miesięcznika to prawdziwa przyjemność. Oby tak dalej!"
Arkadiusz Kowalski
"Po prostu polecam..."
Joanna Nowakowska